AirDrop Nedir? AirDrop İstenmeyen Bildirimlerden Kurtulma Yöntemi

Apple cihazlar arasındaki transfer işlemlerinde kullanılabilen AirDrop özelliğini açık bıraktığınızda istenmeyen bazı dosya bildirimleri almanız mümkün. Bu bildirimler taciz içerikli olabiliyor ve kullanıcıyı rahatsız edebiliyor. Peki nasıl korunulabilir?

AirDrop Nedir?

AirDrop, Apple cihazların birbirleriyle kablosuz dosya alışverişi yapabilmesini sağlayan, doğru amaçlar için kullanıldığında oldukça yararlı olan yazılımsal bir özelliktir. AirDrop özelliği eğer açıksa ve açık olduğu anda başka biriyle aynı ortamdaysanız o halde cihazınız diğer cihazla etkileşime geçiyor. Böylece diğer kişi size bir dosya gönderebiliyor. Bu dosya video, fotoğraf, web sayfası veya rehber olabildiği gibi virüs içerikli bir dosya veyahut tacizkar bir dosya da olabilir. Bu dosya sizin cihazınıza aktarılmadan önce onay penceresinde ön izleme olarak sunuluyor. Bu ön izleme de genellikle tuhaf tacizkar fotoğraflar bulunabiliyor. Bazı raporlara göre kadınlar erkeklerden taciz içerikli dosyalar alabiliyor. Bu gibi nedenlerden ötürü AirDrop özelliği kullanılmadığı zamanlarda kapatmak veyahut en azından gizli yapmak önem arz ediyor.

AirDrop ile istenmeyen dosyalardan nasıl kurtulma yöntemi:

İlk olarak ana ekranı açın ve Ayarlar’a girin. Genel menüsünü seçip AirDrop yazısına dokunun. Üç AirDrop ayarı sizi karşılayacaktır. Çıkan ayarlarda örneğin dosya alışverişi yapacağınız kişiler yalnızca rehberinizse o halde Sadece Kişiler olarak işaretleyin.

Yine aynı ekrandan Alma Kapalı şeklinde güncelleme yapmanızı öneririz. Cihaz böylece ne sizi yabancılara karşı bir hedef haline getirecek ne de şarjınızdan boşuna harcayacaktır. iPhone X ve üstü modellerde AirDrop’u kapatıp açmak için ekranı sağ üst köşeden aşağıya indirip Denetim Merkezi‘ni açın. Ardından sol üstte yer alan Uçak Modu’nun yer aldığı kutucuğa uzunca dokunun ve açılan kutucuktan AirDrop simgesine dokunarak üstündeki ayarları hızlıca değiştirin.