Python Instaloader Kütüphanesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçeriğimizde Instaloader kütüphanesine ilişkin bilgiler veriyor, Python programlama dili içerisinde yer alan Instaloader kütüphanesine değiniyoruz.

Günümüzde Phtyon programlama dilinin içerisinde çok sayıda kütüphane yer almaktadır. Bunlardan birisi de Instaloader isimli Python kütüphanesidir. Söz konusu kütüphane ile Instagram üzerinde yer almakta olan beğenileri görme, paylaşılan gönderileri çekme, bunun yanı sıra dilediğiniz profilin takipçi, takip edilen listesini görebilme gibi çeşitli işlemleri yerine getirebiliyorsunuz.

Hali hazırda en popüler sosyal medya mecralarından biri konumunda olan Instagram üzerinde kullanıcılar kimlerin kendilerini takip edip etmediğini, kimlerin takiplerine geri dönmediğini merak edebiliyor. Bunun için Instagram ile ilgili kullanılabilecek olan çok sayıda üçüncü taraf uygulama bulunmaktadır ancak söz konusu uygulamaların bazıları oldukça tehlikelidir. Üçüncü taraf uygulamalara çeşitli izinler de vermek gerekmekte olup, özellikle kullanıcı adı ve şifre talep eden üçüncü taraf uygulamalardan uzak durulması gerekmektedir. Bu bağlamda Instaloader kütüphanesi kullanıcılar için önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Instagram takip edilen ve takipçi bilgilerini görme adımları:

Instaloader kütüphanenizi yükleyip, bir Python dosyası açıp ilk olarak kütüphaneyi projenize dahil ediniz. Daha sonra kendi Instagram bilgilerinizi giriş yapmamız için parametre olarak vermeniz gerekmekte olup, eğer kendi bilgilerinizi vermek istemiyor iseniz o halde farklı bir hesap açarak o hesabın bilgileri ile giriş yapmalısınız.

profile = instaloader.Profile.from_username(instagram.context,”KULLANICI ADI”)

Yukarıdaki kodu kullanarak hangi profilin takip edilen ve takipçi bilgilerine ulaşmak istiyor iseniz o hesabın kullanıcı adını girmelisiniz.

Hesabın takip edilenlerini ve takipçilerini görebilmek için aşağıdaki kodlar kullanılır:

followers = profile.get_followers()

following = profile.get_followees()

Cevap bırakın