Python Tanımı ve Hakkında Bilgiler

Python tanımı ve hakkında bilinmesi gerekenlere yer vermekteyiz. İşte Python ile ilgili olarak bilinmesi gereken detaylar…

Bir programlama dili olan Python, 1991 yılında Guido Van Rossum tarafından geliştirilmiştir. High-level programlama dili olarak bilinmekte olan Python, kod yazarken tanımakta olduğu özgürlük ve bunun yanı sıra syntax ile günümüzde popüler programlama dilleri arasında Python’un giderek daha popüler bir hale gelmekte olduğunu söyleyebiliriz.

Guido Van Rossum tarafından 1980’li yılların sonunda herkesin rahatça kodlayabileceği high-level programlama dili üzerinde çalışmalar yapıldı. Söz konusu programlama dilinin öncesinde Rossum, ABC’nin geliştirilmesine önemli katkılarda bulunmuştur.

Van Rossum tarafından kaynak kodları, 0.9.0 sürüm olarak 1991 yılında halk ile paylaşılmıştır. Python’un diğer Java dillerine nazaran bir kod parçacığını daha az satırda yazması, diğer programcıların ilgisini çekmesini sağlamıştır. 1994 yılına gelindiğinde ise Python 1.0 versiyonu yayınlanmıştır. Söz konusu sürüm, 0.9.0 versiyonundan farklı olarak reğduva, filter, map, llambbda gibi fonksiyonları içermekte idi. 16 Ekim 2000 yılında sise Python 2.0 versiyonu çıkmıştır. 3 Aralık 2008 tarihinde ise 3.8.3 versiyonu piyasaya sürülmüştür.

Diğer programlama dillerine nazaran daha kolay syntax yapısının olması öne çıkmaktadır. Python blokları sınırlamak için whitespace indentation (satırbaşı) kullanılmakta olduğundan diğer programlama dillerindeki gibi kod bloklarını süslü parantezler ( {} ) arasına yazmanız gerekmez. Böylece bir değişkeni atarken değişkenin tipini önceden belirleme zorunluluğunuz olmamaktadır. Aynı zamanda her ifadeden sonra noktalı virgül dahil etme zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Java örneği:

Java :

public static void main(String[] args){

    System.out.println(“Hello World”);

}

Python örneği:

print(“Hello World”)

Cevap bırakın