BIOS Sürümünün Kontrol Edilmesi Rehberi

BIOS versiyonunu kontrol edebilmek için uygulanması gereken metotlara değiniyoruz. İşte sürüm kontrolü hakkında bilmeniz gerekenler…

Kullanıcıların pek önemli görmediği ancak aslında cihazlar açısından önem teşkil etmekte olan BIOS sürümünün güncel olması hususu dikkat alınması gereken bir unsur olup, BIOS sürümünün kontrol edilmesi noktasında uygulanacak olan yöntemlere değinecek olursak;

BIOS sürümüne nasıl bakılır?

İlk olarak Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızda başlat bölümünü açınız ve başlat içerisine arama kutusuna gelerek “cmd” yazınız. Ardından komut istemi penceresinde “wmic bios get smbiosbiosversion” komutunu girerek devam ediniz. Ardından Windows + R tuşlarını kullanarak Çalıştır’ı açınız ve Çalıştır kutucuğunun içerisine “msinfo32” yazınız. Sistem özeti bölümünden BIOS Versiyon / Date kısmından BIOS versiyon numarasına göz atabilirsiniz.

BIOS güncelleme işlemi uygulayarak donanımla ilgili olarak hataları giderebilmek mümkün olmaktadır. Anakart BIOS güncellemeyle ilgili olarak kullanıcılar için uyarı göndermektedir. Eğer BIOS upate işlemleri esnasında elektriklerde bir kesilme veya sistemde bir çökme problemi meydana gelirse o halde bilgisayar da bozulabilmektedir. Dolayısıyla kullanıcıların BIOS güncellemesi uygulamadan önce planlı bir elektrik kesintisinin olup olmadığı hususunun kontrol etmesi gerekmektedir. Bunu da elektrik dağıtımınızı yapan şirketin internet sitesi veya telefonu aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

UEFI nedir?

Eski tarz BIOS menülerine benzer bir yapısı fardır fakat fareler kullanmanıza ve alt menüler arasında geçiş yapmanıza imkan tanımaktadır. UEFI sisteminde daha kolay güncellemeler, daha iyi güvenlik ve daha hızlı önyükleme süresi gibi bazı temel avantajlar bulunmaktadır.

Cevap bırakın