Anno 1800 Detaylı Ön İnceleme

Anno 1800 oyunu 26 Şubat 2019 tarihinde piyasaya sürülecek. Dolayısıyla bir aydan kısa bir süre kaldı. Biz de bu yüzden sizlere bir ön inceleme içeriği sunmak istedik.

Anno oyununda devlet kurup ticaret yapıyor, ülke ve bölgeleri yönetiyor, stratejiler belirliyor ve bu doğrultuda hareket ediyoruz. Ubisoft Anno serisini çok uzun zamandır bizlere sunuyor. Anno serisinin ilk oyunu 1998 yılında piyasaya sürülmüştü. Yani ilk oyunun üzerinden 21 yıl geçti.

Serinin yeni oyunu olarak karşımıza çıkan Anno 1800, seriyi yakından takip edenlerin bileceği üzere oyundaki ticari başarı tutkusunun tam merkezinde. Şehir yönetimini çok iyi yapıp vatandaşları memnun etmek zorundasınız. Şehir yöneticiliğinde vatandaşlarınızın çıkarlarını korumalı, hem gelişmeli hem borç yükünden kurtulmalısınız.

Henüz oyun çıkmadığı için yalnızca kısıtlı sürümleri oynamaya imkan var ve deneme sürümü içerisinde hikayeye dair pek detayın yer almadığını belirtelim. Bir adada kendi şehrinizin temellerini attığınız oyunda hem gelişip hem borç batağından kurtulmaya çalışmaktasınız. Strateji oyunlarında genellikle hikaye işleyişi sabittir ve seslendirmeler çok güçlü değildir. Ancak bu oyunda şaşırtıcı şekilde hem diyaloglar hem seslendirmeler hikaye işleyişinde oldukça güçlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Arka planın hikaye ile renklendiriliyor olması oyuncunun iştahını kabartıyor. Görevleri yerine getirdiğinizde de diyaloglarla karşılaşma imkanınız var ve bunun da yine oldukça etkileyici olduğunu söylemek gerekiyor.

Oyun içerisinde ilk etapta bomboş bir adadasınız ve liman ile başladığınız şehri kurma yolculuğunuz göçmenler için yuva inşa etme ihtiyacıyla devam ediyor. Ubisoft, inşa mekanikleri konusunda çok değişikliğe gitmemiş yani strateji oyunlarında mevcut olan alışılmış inşa etme mekanikleri bu oyunda da korunmuş ve bizce isabetli de olmuş.

Öte yandan oyun ilk etapta birazcık karışık duruyor. Özellikle seriye uzak olan bir oyuncu ilk oynadığı zaman yabancılık hissedebilir. Fakat oyunda pek çok ipucu bulunuyor ve bunları değerlendirmek mümkün. Aynı zamanda hikaye içerisindeki bazı destekler de düşünülürse oyuncu çok da zorlanmadan oynayabilir. Zaten oyunun içerisinde öğrenme süreci görevleri bulunuyor ve farklı mekanikler varsa bunların üzerine düşülüyor.

Anno serisinde grafikler çoğu kez gayet güçlüdür. Ubisoft, yeni Anno 1800’de de bunu korumuş gibi gözüküyor. Grafikler oldukça güzel gözüküyor. Gerek kaplamaların detayı, gerek ışıklandırma ve gerekse kaliteli gölgelendirmeleriyle Anno 1800, zamanın atmosferini güçlü grafikleriyle hissettiriyor. Oyun içerisinde yer alan ses ve müziklerin de aynı şekilde başarılı olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Oyunda ticari olarak basit mekanikler kullanılmış. Bunlar da oyuncunun işine gelecek türden ancak birkaç ufak noktaya dikkat etmekte yarar var. Örneğin ham madde ve üretim tesislerini birbirlerine yakın tutmak avantaj kazandıracaktır. Öte yandan oyunda yerlilerin isteklerinin biraz daha hafif tutulduğunu söylemek gerekiyor. Yani oyunda ticarete yoğunlaşmanızı engelleyecek derecede büyük isteklerle karşılaşmamaktasınız. Bu da kimi oyuncuya göre iyiyken kimi oyuncuya göre kötü bir nitelik. Fakat deneme sürüm ile ilgili konuştuğumuz için bu konuya bir parantez açmamız da lazım. Çünkü tam sürümde çok daha zorlayıcı istekler bulunuyor olabilir. Muhtemelen oyun ilerledikçe bu konuda oyuncular da daha fazla zorlanmaya başlayacak.

Oyun Şubat ayı içerisinde tam sürüm olarak çıkış yapacak ve o zaman üzerinde nihai bir inceleme yapmamız mümkün olacak. Şimdilik bu kadar.

Anno 1800 fiyatı ne kadar?

Oyun şu an ön sipariş aşamasında. Fiyatı ise maalesef epey tuzlu. Standart sürümün fiyatı 209.00 TL olup  Deluxe sürüm ise Steam’de 239.00 TL’den satılıyor. Türkçe dil desteği bulunmuyor.