Elder Scrolls Online, Nintendo Switch İçin Çıkmayacak

Pek çok oyuncu Elder Scrolls Online’ın Nintendo Switch platformu için de çıkışını gerçekleştirmesini bekliyordu. Ancak böyle bir şey gerçekleşmeyecek gibi gözüküyor.

Nintendo Switch her ne kadar PlayStation ve Xbox kadar popüler olmasada kendisine has özel bir kitleye sahip. Daha önce 2017 yılının en iyi oyununun Switch platformundan çıkmış olması onun ne kadar özel olduğunu bir kez daha ortaya koymuştu. Bu sebeple Skyrim gibi pek çok ünlü fantastik yapım Nintendo Switch platformuna giriş yapmıştı. Elder Scrolls Online’ın da bunların arasında olması bekleniyordu ancak Elder Scrolls Online ekibinden gelen açıklamada bu iddialar net bir şekilde yalanlandı.

Yapım yönetmeni Matt Firor, aslında ilk etapta oyunu Nintendo Switch için de piyasaya sürmeyi planladıklarını itiraf etti. Ancak daha sonra bundan vazgeçildiğini söyleyen Firor, şu ifadeleri kullandı: ‘Oyunu Switch için uyarlamayı düşündük fakat Elder Scrolls Online devasa bir oyun ve olacak gibi değildi. Aslında bunu çok isterdim çünkü Switch’i çok seviyorum. Fakat ESO yapılmış en devasa oyunlardan birisi ve Switch’e uygun olmayacaktı.’ Bu açıklama bazı oyuncuları tatmin ederken bazılarını da tatmin etmedi. Çünkü daha önce pek çok devasa içerikli oyunun Switch için uyarlanabildiğini görmüştük. Bu noktada bir hayal kırıklığının hakim olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan oyunun dosya boyutunu göz önüne aldığımı zaman da Matt Firor’a hak vermemek elde değil. Çünkü oyun 75 GB boyuta sahip ancak Switch’in 32 GB kapasitesi kullanılabiliyor. Dolayısıyla bu oyunun tamamen değiştirilmesi anlamına geliyordu ki görünüşe göre geliştirici buna yanaşmadı.