FedEx, Tam Elektrikli Tesla Semi Akımına Dahil Oldu

Tesla tarafından geliştirilen tam elektrikli tır Semi’ye talip olanların arasında dünyaca ünlü FedEx’te bulunuyor. FedEx, Semi siparişi veren son tüzel kişilik olarak dikkat çekti.

Otomotiv dünyasında son yıllarda çok büyük gelişmeler yaşanıyor. Elektrikli otomobil kategorisinde yaptığı inanılmaz ataklarla dikkat çeken Tesla, son olarak karşımıza tam elektrikli tır teknolojisi ile çıkmıştı. Tesla’nın Semi adını verdiği bu teknoloji otomotiv dünyasında çok büyük bir ilgiyle karşılanmıştı.

Bu ilgi karşısında pek çok dev Tesla’dan Semi siparişinde bulundu. Oldukça maliyetli olan tam elektrikli Semi tırlarından FedEx için 20 adet üretilmesi bekleniyor ve üretimin 2019 yılı içerisinde tamamlanacağı tahmin ediliyor. Bu doğrultuda Tesla şu an ön siparişler alıyor. Bugüne kadar en fazla sipariş yapan firma ise dünyaca ünlü kargo şirketlerinden UPS oldu. UPS, Tesla’dan tam 120 Semi siparişinde bulundu.

Semi tırları kendi aralarında farklı özelliklere de sahip olacak. FedEx’in standart versiyonu mu yoksa üst versiyonu mu alacağı şu an için belli değil. FedEx yetkilisi Mike Ducker, Semi tırlarına yaptıkları yeni yatırımların kara yollarının güvenliği açısından oldukça önemli olduğnuu kaydetti. Semi tırları ile birlikte kara yolu ulaşımının çok daha güvenli bir hale geleceği sadece FedEx tarafından değil daha pek çok otoriter tarafından düşünülüyor.