Geliştirici (Developer) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Video oyunu dünyasında geliştirici yani uluslararası anlamıyla ifade edecek olursak Deeveloper nedir ve ne iş yapar? Hazırladığımız yeni içeriğimizde detaylarıyla değiniyoruz.

Developer yani geliştirici, bilgisayar ve türevi iletişim araçlarında uygulumalar, yazılımlar, oyunlar geliştiren, kaynak kodunu oluşturan ve hazır hale getiren gerçek kişi veyahut tüzel kişiliktir. Geliştiriciler genellikle tüzel kişilikler olmakla birlikte son yıllarda Steam, Play Store gibi mağazalar sayesinde ufak çaplı geliştiriciler de tek başına yazılım ve oyunlar sunabilmektedir.

Geliştiricilerin her biri farklı alanlar üzerine uzmanlaşıp o alanda çalışmalarını gerçekleştirir. Bu yüzden kişiler kendilerini farklı kümelere ayırmışlardır. Örneğin Web Developer kavramı web uygulamaları geliştiricisi anlamına gelirken mobile developer kavramı mobil uygulama geliştiricisi anlamına gelmektedir. Öte yandan yine Software Developer, Front-end Developer, Back-End Developer gibi geliştirici kavramları vardır. Geliştiriciler birlirlerini bu tanımlamalarla tanıtır ve ilanları da bu yöndedir.

Developer için yazılım mühendisi, bilgisayar programıcısı da denmekte olup ülkemizde geliştirici, web programcısı, yazılım mühendisi kavramlarının çok fazla kullanıldığını görmekteyiz. Developerlar yazılım dünyasının en kilit noktasında yer almaktadırlar. Çünkü bilgisayar veya telefon üzerinde yaptığımız tüm işlemler onların çalışmaları sayesinde olmuştur. Bazı geliştirici projeleri çok büyüktür. Örneğin dev bir işletim sisteminin hazırlanıp sunulması tek bir geliştiricinin yapabileceği bir şey değildir. Ancak öte yandan düşük boyutlu basit eğlence tarzında bir oyunu tek bir geliştiricinin geliştirdiğine sıklıkla şahit olabiliriz.

Geliştiricilerin temel mantığında insanların hayatlarını kolaylaştırmak yatar. Peki bir kişi geliştirici olmak istiyorsa ne yapmalıdır?

Nasıl Geliştirici Olunur?

İyi bir geliştirici olmak oldukça zordur ve rekabetin yüksek olduğu da unutulmamalıdır. Teknoloji çağındayız ve gerçekten de büyük bir geliştirici rekabeti söz konusu. Ancak eğer güçlü hayalleriniz varsa, başkalarının yapamadığı veya aklına gelmeyen şeyleri yapmayı umuyorsanız o halde neden olmasın. Her şeyin başı kuşkusuz ki meraktır. Eğer bir şeye ilginiz yoksa, o işi yapmaktan hoşlanmayacaksanız yapmamanız daha iyi olacaktır. Ancak geliştiricilik konusunda büyük bir tutkunuz varsa ve güçlü ideallere sahipseniz çok iyi bir geliştirici olabilirsiniz. Ancak şunu da ifade etmemiz gerekiyor ki her alanda uzman olabilmeniz imkansız gibi bir şey. Çünkü geliştiricilerin kendi alanları vardır ve siz de bu yüzden alanınızı belirlemekle işe başlayın. Çünkü bilmeniz gereken programlama dillerini bu şekilde tespit edeceksiniz.

Web Developer olmak isteyen biri HTML, CSS bilgisine sahip olmalıdır. Bu ikisi olmadan PHP bilmek kendisine bir avantaj kazandırmayacaktır. Bir geliştirici özellikle ilk etapta çok zorlanabilir ve sürekli yardım alma ihtiyacı duyabilir. Neyseki internette bu konuda da pek çok bilgiye kolayca ulaşabilmeniz, forumlar ve sosyal platformlar aracılığıyla usta geliştiricilere danışabilmeniz ve sürekli araştırma yaparak kendinizi geliştirebilmeniz mümkün.

Kodlama yapmayı kolaylaştıran yazılımlar keşfederek de daha iyi bir iş çıkarabilirsiniz. Mesela PHP kodlamayı Notepad ile yapmak yerine Eclipse ile yapmayı seçebilirsiniz.

Oyun Geliştiricisi Nedir Ne Yapar?

Oyunun kodlanması, hazırlanması ve en ufak detayına kadar işlenip oynanmaya hazır hale getirilmesini sağlar. Günümüzde özellikle pek çok genç oyun geliştiriciliğine merak sardı. Bunda özellikle Steam gibi platformlar etkili oldu. Bu platformlar tek kişilik geliştiricilerin oyunlarını dahi komisyon almak karşılığında bünyesinde barındırıyor. Böylece bir geliştirici tek başına bir oyun hazırlayıp sunabiliyor veyahut diğer geliştiricilerle birleşip oyunlarını hazırlayarak Steam üzerinde yayınlayabiliyor. Öte yandan yüksek bütçeli, güçlü oyunları geliştirmek için ise büyük ve kaliteli bir geliştirici ekip gerekir. Bir oyunun geliştirilme aşamasında yüzlerce geliştirici çalışabilir. Bu geliştiriciler ekip uyumu içerisinde çok güçlü oyunları bizlerle buluşturmakta ve hem güzel paralar kazanıp hem de oyuncuların gönlünü fethetmektedir.