Japonya Farklı Tasarımlı Yeni Hızlı Treni ile Kendi Rekorunu Kıracak

Teknolojik açıdan dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak kabul edilen Japonya, oldukça farklı tasarım yapısına sahip yeni hızlı treni ile dikkat çekiyor.

Tren ile ilgili henüz performans özelliklerine ilişkin çok fazla açıklama yapılmadı. Dolayısıyla fazla bilgi paylaşabilmek için henüz oldukça erken. Ancak ortaya çıkan tasarım yapısının dahi oldukça iddialı gözüktüğünü söylesek yanlış olmaz.

Söz konusu modelin ismi Alfa-X. E9565 serisinden olan bu tren, oldukça hafif parçalardan bir araya getirilmiş olup şu an hali hazırda kullanılan modele nazaran daha konforlu olacak. Aynı zamanda güvenilirlik derecesi de bu bağlamda arttırılan tren, şu an hali hazırda kullanılan modele nazaran çok daha uzun bir burna sahip olacak. Trenin burnunun çok uzun yapılmasındaki temel amacın çok hızlı olmasından kaynaklı olarak özellikle tünel girişlerinde oluşabilecek olan yüksek basıncı engellemek olduğu konuşuluyor.

Henüz trenin saatlik hızı ile ilgili kesin bir  bilgi yok ancak bazı sızıntılara göre saatte 400 KM kadar hız yapacak. Şu an hali hazırda kullanılan hızlı tren modeli saatte 320 KM hız yapabilmekte. Bu durum ciddi bir artışın göstergesi. İlerleyen günlerde trenin özellikleri hakkında çok daha fazla bilgiye erişebileceğiz.