McAfee Tehlikeli Android Uygulamalarına Karşı Uyardı

Günümüzün popüler antivirüs tüzel kişiliklerinden McAfee, mobil cihazların risk altında olduğunu duyurdu.  Bazı popüler uygulamalara da zararlılar listesinde yer verilmesi dikkat çekti. 

Akıllı telefonlar için günümüzde binlerce uygulama var ve kullanıcılar bu uygulamalar arasından tercihlerini yapıp kullanıyor ancak bunu yaparken uygulamanın güvenli olup olmadığını umursayan kişi sayısı son derece az. En başta örneğin bir not alma uygulamasının haddinden fazla izin istediğinde buna şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Bu sadece bir örnek ve daha bunun gibi çok fazla Android uygulaması haddinden fazla izin talep ediyor ve maalesef bazıları bu izinleri kullanıcının zararına neden olacak bir şekilde kullanıyor.

McAfee, kendisine has bir araştırma ekibine sahip ve bu ekip zararlıları bulup ortaya çıkarmakla görevli. Son yapılan araştırmalardan sonra pek çok Android uygulamasının yeniden inşa edilerek kullanıcıyı ücretli hizmetlere izinsiz olarak kaydetmek adına programlandığı ortaya çıktı. McAfee ekibi, özellikle Qrcode Scanner, Despacito Ringtone, Cut Ringstones 2018 isimli popüler uygulamalar ile ilgili uyardı. Bu uygulamaların şu an oldukça tehlikeli olduğu ifade edildi.

Sonvpay adı verilen sistemin, kullanıcıları premium hizmetlere haberleri olmadan kaydettirdiği iddia ediliyor. Bu durum özellikle kredi kartı bilgilerini telefonunda kayıtlı tutan veyahut faturalı hat kullanan kişiler için tehlike saçıyor.