Player Versus Monster Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Online oyunlar ağırlıklı olmak üzere pek çok oyunda görebileceğiniz Player Versus Monster teriminin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? PVM terimini hiç duydunuz mu ve ne olduğunu merak ettiniz mi? Yeni makalemizde oyunlarda PVM ile ilgili önemli bilgiler veriyoruz.

PVM esasen Player Versus Monster teriminin kısaltılmış hali olup anlamı da Canavara Karşı Oyuncu şeklinde olup adı üstünde oyuncunun canavara karşı dövüşmesidir. Oyuncu genellikle bu dövüşlerde kılıç, balta gibi çeşitli kesici aletler kullanır ve elbette en önemli etken olan skillerinden yararlanır. Oyun içerisinde elde ettiği seviyeler ve kullanacağı özel ekipmanlar canavarı alt etme noktasında yardımcısı olacaktır.

Canavarları bazı oyunlarda insanlar yönetir. Yani mesela oyunda size canavar mı yoksa insan olarak mı oynamak istediğiniz sorulabilir. Fakat tabii elbette bu şekilde seçeneklerin olmadığı, canavarlara karşı savaşmanızı gerektiren online oyunlar çoğunluktadır ve bu oyunlarda canavarların NPC olarak sunulduğunu yani yapay zeka ile kontrol edilen, belli bölgelerde bulunan yaratıklar olduğunu söyleyebiliriz.

PVM’nin çeşitli türleri olabilir. Mesela amaç sadece EXP kasmak da olabilir Quest yapmakta. Öte yandan bazen boss savaşları da görürüz. Boss savaşlarındaki yaratıklar çok daha güçlü olurlar. Oyuncunu yetenekleri ve karakterinin seviyesi bu gibi mücadelelerde belirleyici unsur olmaktadır.