ZTE 5G Teknolojisini Kafasına Koydu

Dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinden ZTE, 5G teknolojisini ortaya koyabilmek için büyük bir çaba sarfediyor. ZTE, eğer bir aksilik olmazsa 2019 yılında 5G’yi aktif bir hale getirecek.

Geçen yıl ayırdığı Ar-Ge değerini bu yıl iki katına çıkaran ZTE, 5G için tam anlamıyla kolları sıvadı. Akıllı telefon pazarında 5G teknolojisi 2019 yılında resmen kullanılıyor hale gelebilir. 5G teknolojisini destekleyecek ilk modelin Note 9 olduğu ortaya çıkmıştı.

Akıllı telefon pazarındaki diğer markalar da 5G konusunda ellerini boş tutmuyor. Huawei, piyasaya süreceği yeni Kirin 980 yonga seti ile birlikte 5G desteklemeye başlayacak. Qualcomm şirketi ise 5G konusunda sessiz fakat onun da ciddi ataklarının olduğuna dair bazı sızıntılar var. ZTE şirketi ise haberin başında da ifade ettiğimiz üzere 5G teknolojisine sunduğu desteği arttırarak devam ettirmekte kararlı gözüküyor. ZTE’nin 5G konusunda bu kararlılığı Amerika ile arasını daha da açacak gibi duruyor. Öte yandan Apple’ın yeni nesil yonga setinin 5G desteklememesi de önemli parantez olarak duruyor.

Bu gelişmelerin bize nasıl yansıyacağı ise elbette merak konusu.Şu an ülkemizde 4G’nin bile maalesef henüz yaygınlaşamadığını söyleyebiliriz. 4G internet kullanan kişi sayısı ülkemizde oldukça düşük  kaldı.