20. Yüzyılda Çıkan ve Hafızalardan Silinen Oyunlar

Bu yazımızda, 20. Yüzyıl içerisinde çıkan ve artık tabiri caizse unutulan video oyunlarına yer vereceğiz. İşte 20. Yüzyılda çıkıp hafızalardan silinen yapımlar…

Video oyunu dünyasının tarihi artık köklü bir hale geldi ve 20. Yüzyılın son yıllarında çıkan pek çok oyun artık unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş durumda. Peki 20. yüzyıl içerisinde çıkıp artık unutularak tarihin tozlu raflarına karışmış olan video oyunları hangileri?

20. Yüzyılda Çıkan, Hafızalardan Silinen Oyunlar

Interstate 76

Çıkışı 1997 yılında gerçekleşmiş olan video oyunu, döneminin gerilim filmleri ile polisiye dizilerinin bir karmasını sunuyordu. Alternatif bir Amerika evreninde geçen oyunda 1973 yılında meydana gelen petrol krizi dönemi söz konusuydu ve oyunda araç müptelalarından oluşmakta olan bir orduya karşı mücadele etmeniz gerekiyordu. Oyunun daha sonra konsollar için de Interstate 82 isimli bir devam oyunu çıkmıştı.

Little Big Adventure

EA Games eliyle geliştirilen ve yayınlanan video oyunu, bilgisayar ve PlayStation için 1994 yılında piyasaya sürülmüştü. Renkli bir bilim kurgu sunmakta olan Little Big Adventure yapımı, izometrik görselleri, bulmacaları ve yan hikayeleriyle dikkat çekiyordu.  

Tenchu: Stealth Assassins

Acquire tarafından geliştirilen ve Activision tarafından yayınlanan video oyunu 1998 yılında piyasaya sürülmüştür. Döneminde dikkat çeken bir dövüş oyunu olmuştur. Feodal Japonya’nın kanlı dünyasında sadece bir kılıcınız var ve kılıcınız ile son derce zorlu görevlere karşı ilerliyorsunuz. Gölgelerde sessiz bir şekilde ilerleyip, kılıcınızı ustaca kullanmanız gerekiyor.

Clock Tower

Çıkışı 1995 yılında gerçekleştirilen oyun, Capcom tarafından geliştirilmiştir ve yayınlanmıştır. Korku oyunu türünden bir yapım olup, ürpertici bir oyun olarak döneminde dikkat çekmiştir. Bu bağlamda eski iddialı korku oyunlarından biri olsada günümüzde unutulan yapımlar kervanına katılmıştır.

Turok

Çıkışı 1997 yılında gerçekleştirilen Turok video oyunu, birinci şahıs nişancı oyunu kategorisinde dikkat çeken bir oyun olmuştur. Oyunda zorlu görevleri korkunç düşmanlara karşı yerine getirmeye çalışmaktasınız. Nightdive Studios, Acclaim Entertainment tarafından geliştirilen ve Nightdive Studios, Limited Run Games tarafından yayınlanan bir yapımdır.

Cevap bırakın