3 Boyutlu Yeni Nesil Yazıcılar

Gelişen teknoloji, birçok alanda kolaylık sağlamayı başarıyor. Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan teknolojik ürünlerin yerini de artık, bu fayda sağlayan teknolojik ürünlerin verimini artırmaya yönelik ya da hata yapma riskini en aza indirerek enerji tasarrufu sağlattıran ürünlerin üretilmesine yönelik gelişmeye devam ediyor.

  1. Teknolojiye fayda sağlayan teknolojik ürünlere örnek

Bu ürünlerden biride ‘3D PRINTER’. İşlevsel olarak, tipik bir yazıcı gibi işleyen bu ürün, birçok alana girmiş bulunmakta. İlk duyulduğunda çokça fayda sağlamaz imajı verse de, şimdilerde her alanda oldukça popüler bir başarı grafiği çiziyor.

  1. 3 boyutlu yazıcıların endüstride faydası

Daha çok endüstriyel alanda kullanılan bu 3 boyutlu yazıcılar, daha büyük imalathanelerinde içine girmiş bulunmaktadır. Örneğin, ebatları çok da büyük olmayan herhangi bir ürünün seri üreticiliğini yapan bir firma, yapılacak ürünlerin kalıplarını çıkarmadan 3 boyutlu olarak tasarımını görmesi mümkün hale geliyor. Böylelikle yanlış veya hatalı kalıp çıkarma gibi maliyeti yüksek işlemlerden kurtuluyor ve işletmesi için zaman tasarrufu yapıyor.

  1. Hobi olarak 3 boyutlu yazıcıların kullanımı

Örnekler sadece endüstriyel alanda kalmıyor. Hobi maksatlı tasarım yapan ve yaptıkları tasarımı sergilemekte istekli olan ev hanımları, küçük biblolar, kutular vb. gibi ürünleri gerek 3 boyutlu gerekse diledikleri renklerde çıktılarını alıp teşhire sunabiliyorlar.

  1. 3 boyutlu yazıcıların, normal yazıcılardan farkı

Bu makinenin diğer yazıcılardan bir farkı da, bu ürünü kullanmak için farklı donanımsal bilgiye sahip olmanız gerekliliğidir. Yani, bu ürünü kullanmak için, bilgisayar destekli çizim yapabiliyor olmanız şart. Bilgisayar destekli çizim yapabilmek için, herhangi bir çizim programını kullanabiliyor olmanızdan daha önemli nitelik ise, kesinlikle tasarım ruhunuzun olmasıdır. Pek çok kimsede olmayan kişilere bahşedilmiş tasarım ruhu olgusuna sahipseniz, 3 boyutlu yazıcıyı kullanmanız çok da zor olmayacaktır. Çünkü bu yazıcının kullanılması için en büyük nitelik bu olgudur. Tabi özellikle hobi maksatlı olarak bu ürünü kullanmak isteyenler için en önemli unsurdur. Ticari amaçlı, bu ürünü kullanmak isteyenler için durum daha farklıdır. Çünkü endüstriyel olarak gerçekleşecek tasarımların muhakkak ki başka referans çizgilerine dayanması gerektiği ve bu tasarımların ölçü olarak sınırlamalarının olması zorunlulukları da neden endüstriyel anlamda ve hobi anlamında tasarım farklılıkları olduğunu kanıtlıyor.

 

 

Cevap bırakın