4.5G ile LTE Arasındaki Farklar

Bu içeriğimizde LTE ve 4.5G arasındaki farklara değiniyoruz. İşte konuya dair bilmeniz gerekenler…

4.5G mobil iletişim teknolojisine ilk kez 2016 yılında geçiş yaptık. LTE de akabinde hayatımıza giren bir teknoloji oldu.

Pek çok kullanıcı 4.5G’ye geçiş yaptıktan sonra telefonlarında LTE veyahut LTE-A yazdığını görmekte olup, çıkan bu kavramların ne olduğunu araştırıyor.

LTE teriminin açılımı Long Term Evolution olup, uzun süreli gelişim anlamına gelmektedir. Yüksek hızlı internet anlamına da gelmekte olan LTE teknolojisi aslında 4G’nin arkasındaki teknoloji olup, tüm cihazlar tarafından kullanılan küresel bir standart teknoloji olarak öne çıkmaktadır. 4G ile LTE arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. İki teknoloji arasında internet hızı bakımından bazı farklılıklar göze çarpabilir.

4G teknolojisi, LTE teknolojisine göre daha hızlı kablosuz bağlantı hizmeti sunmaktadır. LTE teknolojisinin gerçek bir hız standartı bulunmaz. Hızının genel itibariyle 3G ile 4G’nin arasında konumlandırıldığı kabul edilir. Aynı zamanda LTE-A teknolojisi de bulunmakta olup bu teknolojisi de aslında aynı hizmetin bir adı olarak karşımıza çıkar ancak LTE’ye nazaran daha kararlı, hızlı gelişmiş bir sürüm olarak kendisini gösterir. LTE-A teknolojisinin normal LTE teknolojisine nazaran daha hızlı olduğu kabul edilir. LTE’ye nazaran 2 kat kadar daha hızlıdır. Böylece LTE-A teknolojisinin 4G’ye yakın bir hız ortaya koyabildiğini kabul edebiliriz. Bu arada günümüzde pek çok şirket 4G , 5G gibi terimler kullanıyor ancak aslında LTE-A teknolojisi sunabiliyorlar.

Cevap bırakın