4 Milyar Müşteri; Tek Mağaza!

1993 yılında CERN tarafından WWW (World Wide Web) ön eki getirilmesiyle, kullanıcıların internet sitelerine ulaşmaları sağlandı. Bu başlangıç, günümüzün ve geleceğimizin en büyük adımlarından biriydi aslında. Tecrübelerimizi, eleştirilerimizi, yeteneklerimizi ve insanlığın en eski dönemlerinden beri var olan ticaretin internete taşınmasını sağladı.

Günümüzde 4 milyar internet kullanıcısı bulunmakta. Ticaret örneği üzerinden gidecek olursak, mağazanızın önünden neredeyse her gün 4 milyar insanın geçtiğini düşünün… Ürünlerinizi satmak için mükemmel bir mecra değil mi? Peki, böyle işlek bir caddede mağazanız olduğunu düşünün. Zihninizde canlanan her şey gerçek olabilir! Bu yazımda E-Ticaret sistemleriyle alakalı bazı püf noktalara değinmek istiyorum.

 

  • E-Ticaret Sistemleri

E-ticaret günümüzün olmazsa olmazlarından diyebiliriz aslında. Sıradan bir gününüzü aklınıza getirin; yolda gördüğünüz bir afişi ilk önce nereye sorar; nerede araştırırsınız? Bingo! “İnternet”. Bu araştırmalarınızın sonucunda da gördüğünüz, duyduğunuz bir ürün ya da hizmetle ilgili, aklınıza takılan soru işaretlerini gidermek istersiniz. İşte bu doğal düşüncelerimiz, e-ticaret sistemlerinin nasıl işlemesi gerektiğini bizlere sunuyor.

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapacak kullanıcıların öncelikli olarak dikkat ettiği hususlar:

  • Alışveriş güvenliği seviyesi
  • Ürün çeşitliliği
  • Ürünlerin, detaylı ve soru işareti bırakmayacak şekilde açıklaması
  • Soru ve sorunların hızlı çözülmesi adına iletişim bölümü ya da canlı destek hizmeti

Gibi sıralanabilir, artırılabilir.

Güvenlik, çeşitlilik, yeterli açıklamalar ve destek konularını tam anlamıyla hallettik. Peki ya kullanıcılara nasıl ulaşacağız? İşte bu aşamada Google’ın sevimli robotları bize yardımcı olacaklar. Tabii önce bu sevimli robotların çalışma prensiplerini anlamamız gerekecek.

 

  • Google’ın Sevimli Robotlarına “Ben Buradayım!” Diyebilmek

 

Aslında SEO başlı başına bir makale konusu olsa da, E-ticaret sistemleri için küçük bir bilgi vermeden yazımı sonlandırmak istemedim.

İnternet siteniz, kullanıcıların önüne çıkmadan önce, küçük bir sınavdan geçiyor desek çok da abartmış olmayız herhalde. Bu sevimli robotlara internet sitenizi sevdirmenizin bir çok yolu var.

  • E-ticaret sitenizde kullanıcıların ulaşacağı bölümdeki bilgilendirici yazıları SEO uyumlu yazılar yazabilir/yazdırabilirsiniz. Bunun size sağlayacağı fayda inanın oldukça fazladır.

Peki bu robotlar internet sitelerinin arka planlarına da bakıyorsa? Sır perdesi aralanıyor gibi değil mi?

  • Kullanıcıların ulaşamayacağı bölümlere yalnızca SEO için yazılar yazıp e-ticaret sitenizi sevimli robotların ilgi odağı haline getirebilirsiniz.

İnternet sitenizde kullandığınız fotoğraf ve resimler de hayati önem taşımaktadır.

  • Birçok e-ticaret sitesi sahibinin atladığı önemli bir nokta ise, internet sitesinde bulunan fotoğrafları isimlendirmemek. Evet, bu sevimli robotlar sitede bulunan fotoğrafları da inceliyor. Google görseller bölümünü aklınıza getirin, sizce o fotoğrafları neye göre karşımıza çıkarıyorlar?

SEO ile ilgili yüzlerce sayfa yazı da yazsak, yalnızca birkaçını yazmış oluruz. Çeşitli yöntemler ve bu yöntemlerin varyasyonları vardır. Bu konuya ne kadar hâkim olur, üzerinde çalışırsanız, meyvesini daha hızlı ve olgun toplarsınız.

 

  • E-Ticaret Sistemleri Nasıl Olmalı?

 

E-Ticaret sistemleri; güçlü güvenlik desteği, ürün çeşitliliği, 7/24 ya da günün büyük bir bölümünde hızlı ve çözüme yönelik destek vermelidir.

Kullanıcılarınızın sorunlarıyla ilgilenir, çözüme yönelik çalışır ve her zaman isteneni vermeyi hedeflerseniz, yalnızca bulunduğunuz lokasyon için değil, tüm dünya için gözde bir mağaza olursunuz. Kazancınızı katlamak, istediğiniz saygınlığa ulaşmak; çocuğunuz gibi ilgilenip büyüteceğiniz bir internet sitesinden geçebiliyor olabilir. Doğru hedef ve stratejilerle emin adımlarla yükselebilirsiniz.

 

Cevap bırakın