64 Bit Terimine Dair Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda 64 bit teriminin ne anlama geldiği konusunda bilgilere yer veriyor, 64 bit terimine genel itibariyle değiniyoruz.

Bilgisayarda yer almakta olan donanımların mimari yapısı, merkezi işlem birimi ve bellek yönetim sistemine atıfta bulunmakta olan 64 bit, bilgisayarın bir defada işleyebileceği bit sayısına da atıfta bulunmaktadır ve bu sayı 64’tür.

64 bit mimarisi kendisinden önceki 32 bit mimarisine nazaran daha yüksek bir işleme gücüne ve bunun yanı sıra bellek yönetimi seviyesine sahip olup böylece daha gelişmiştir ve video oyunlarının daha sofistike olabilmesi için imkanlar sağlamıştır.

64 bit oyunlara örnek verecek olursak; Red Dead Redemption, Grand Theft Auto V, Assassin’s Creed Valhalla , The Witcher 3: Wild Hunt, Fallout 4, Mortal Kombat 11 , The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Shadow of the Tomb Raider, Monster Hunter: World oyunlarını sayabiliriz.

64 bit olan video oyunlarının yapım sürecinde tasarım, konsept oluşturma, grafik ve sanat, ses ve müzik gibi hususlar önceki dönemler gibi işlemektedir. 64 bit oyun yapımında önceki jenerasyon ile kıyaslandığı zaman farklı olan en dikkat çekici kısım programlama kısmıdır. Bu bağlamda kritik olan aşama programcının oyuncu hareketleri ve düşman yapay zekası, bunun yanı sıra diğer mekanikler dahil olmak üzere oyunun davranışını, mantığını kontrol eden kodu oluşturmasıdır.

Günümüzde 64 bit oyun geliştirebilmek için en çok kullanılan programlama dillerinin Java, C++ ve Python olduğunu da belirtelim. 64 bit mimarisiyle ortaya çıkarılan kurguların daha kompleks ve gerçekçi ses deneyimleri de sunabileceğini belirterek yazımızı sonlandıralım.

Cevap bırakın