8K Çözünürlük Teknolojisine Dair Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda 8K çözünürlük değerinin karşılığına, ne anlama geldiğine ve geleceğine ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz.

Yaklaşık olarak 8000 piksel genişliğinde olan görüntüyü, tam anlamıyla 7680 x 4320 p çözünürlüğü ifade etmekte olan 8K, bu bağlamda UHDTV standardında tanımlanan en yüksek çözünürlük değeri olarak bilinmektedir.

Günümüzde 4K çözünürlüğü bir üstü olarak kabul edilen 8K teknolojisi, ilk kez televizyonlarda 2019 yılında tanıtılmıştır. Çok gelişmiş bir yapı ortaya koyan 8K, bu bağlamda çok büyük bir maliyet anlamına gelmektedir ve günümüzde yaygınlaşmasını engelleyen temel faktör budur. Her ne kadar şu an günümüzde 8k teknolojisine sahip olan televizyonlar satılıyor olsada bunlara ulaşabilen kitlenin sayısı azdır. Yani genelde maddi durumu iyi olan tüketicilerce edinilebilmektedirler. Bunun nedeni de 8K’nın büyük bir teknoloji ve büyük bir maliyet anlamına gelmesidir.

8K bir oyun elde edilebilmesi için oyunun modellerinin ve animasyonlarının da çözünürlüğün tam avantajını gösterebilmesi için oluşturulması gerekmektedir. Bu da zaman ve kaynakların ciddi olarak tüketilmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra güçlü bir veri depolama çözümünün bulunması büyük önem arz eder. Çünkü 8K video oyunu yapmak gelişmiş donanım, özel bilgi ve zengin kaynaklar gerektirmektedir.

Şu an 8K çözünürlük teknolojisi donanımsal olarak yaygın olmadığından yazılımsal olarak da yaygın değildir. Günümüzde oyunların büyük bir kısmı 8K çözünürlük için destek sunmamaktadır. 8K çözünürlükte çalışabilecek olan, bu bağlamda özel bir biçimde optimize edilmiş vaziyette olan oyun sayısı son derece azdır. Bunun temle nedeni 8K çözünürlük teknolojisi için gereken yüksek donanım gereksinimleridir ve geliştirici için de zor bir teknoloji olmasıdır. Ancak 8K ilerleyen süreçte daha yaygın bir hale geldikçe daha çok 8K çözünürlüğe sahip oyun görülebilir. Yine de günümüzde geliştiriciler ve teknoloji devleri daha çok Full HD gibi teknolojilere odaklanmakta ve hatta pek çok oyuncu monitörü Full HD olarak standart bir biçimde üretilmeye devam etmektedir. Bunun temel nedeni oyunların son yıllarda daha iyi görsellik sunmaktan çok rekabete yönelmesidir. Battle royale akımında olduğu gibi, o tarz video oyunlarında FPS daha önemli olduğundan, Hz değeri yüksek teknolojiler sunmaya ve bu bağlamda ekran çözünürlüğü de Full HD’de standart olarak tutulmaya başlamıştır. Dolayısıyla 8K teknolojisinin yakın zamanda yaygınlaşması beklenmemektedir.

Cevap bırakın