AAA Tanımı ve Hakkında Temel Bilgiler (kontrollü)

Video oyunu dünyasında AAA teriminin ne anlama geldiğine ve AAA bulunan video oyunlarının hangileri olduğuna sizler için detaylı bir biçimde değiniyoruz.

Video oyunu dünyasında AAA terimi aynı zamanda Triple A veyahut AAA Title olarak da isimlendirilmektedir. Üçlü A ismine sahip olan bu oyunlar, finansal yatırım açısından üst seviyede olan iddialı video oyunlarını temsil eder. Yani bir oyununun AAA olduğunu öğrendiğinizde o oyundan büyük beklentiler içerisine girebilirsiniz ve bu son derece doğaldır.

Genellikle büyük oyun stüdyolarının ürettiği AAA video oyunları üretim bütçeleri konusunda milyon dolarlık bütçelere sahip olabilirler ve hatta daha fazla yatırımlar söz konusudur. Bu tarz stüdyolar genelde oldukça büyük çaplı yapımlar geliştirirler. AAA video oyunlarını oluşturmak teknik beceri ve aynı zamanda üretken bir vizyonun birleşimini gerektirmekte olan kompleks bir süreç olup, AAA oyun yaparken geliştirme ekibinin büyük beyin fırtınaları yapması ve oyun türüne dair araştırmalarda bulunması oldukça yaygın olarak görülmektedir. Genellikle geniş bir hedef kitle araştırması yapılarak ortaya çıkarılmaktadırlar.

AAA oyunlar genellikle büyük kazançları da beraberinde getirir ancak eğer oyunun geliştirme sürecinde büyük hatalar yapılırsa tam anlamıyla bir hüsranla sonuçlanabilir. Dolayısıyla AAA video oyunlarının buglardan arındırılması, istenen mekaniklerin, grafiklerin sunulabilmesi gerekir. Bu tarz oyunlar büyük çoğunlukla hikayeli, belli bir olay dizisine dayanmakta olan yapımlardır ve pek çoğu açık dünya temalıdır. AAA video oyunlarının en büyük örnekleri ; Assassin’s Creed Valhalla, GTA V ve benzeri yapımlardır.

Cevap bırakın