Acer Nitro 5 Detaylı İnceleme

Acer Nitro 5, oyuncular için özel olarak tasarlanmış bir dizüstü bilgisayar. Peki gerçekten de bir oyuncunun beklentilerini karşılayabiliyor mu? Makalemizde ürünün özelliklerine ve avantajlı, dezavantajlı yönlerine detaylarıyla değindik.

Acer’in oyuncular göz önüne alınarak özel olarak geliştirdiği Nitro 5 dizüstü bilgisayarı, genel itibariyle son derece dengeli bir cihaz. Özelliklerine baktığımızda işlemci, RAM ve grafik kartı özelliklerinin uyum içerisinde olduğunu görüyoruz ki bu da günümüzün oyuncu bilgisayarları açısından önemli bir şey. Örneğin bazen dizüstü bilgisayarlarda daha ekonomik olması açısından 16 GB yerine 8 GB RAM tercih edilebilir veya örneğin NVIDIA GTX 1050 Ti yerine 1050 tercih edilebilir. Ancak Nitro 5 modelinde hem NVIDIA GTX 1050 Ti grafik kartı hem de 16 GB RAM var. Aynı zamanda cihazda Intel Core i7 7700HQ işlemci bulunuyor.

Ürünün ekranı 15.6 inç büyüklüğünde ve maksimum Full HD çözünürlük desteğine sahip. IPS Mat bir paneli var ve bunun da bir dezavantaj olduğunu söylemek mümkün. Çünkü IPS paneller genelde gecikme süresi ve bakış açısı anlamında VA panellerin gerisinde kalıyor.

Bilgisayarda hem SSD hem de HDD bulunuyor ve bunun önemli bir artı olduğunu söyleyebiliriz. 1 TB HDD + 128 GB SSD’ye sahip olan cihazı kurarken Windows işletim sistemini SSD’de, oyunları ise HDD’de depolayabilirsiniz.

Ürünün batarya konusunda dayanıklılığına değinecek olursak oyunlarda 2 saate varan bir dayanıklılığının olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu süre sizin kullanım tarzınıza göre daha da azalabilir.

Oyun sırasında fan sesini hissedebiliyorsunuz. Bu bir eksi olarak düşünülsede aslında bu tarz daha ekonomik oyuncu  bilgisayarlarında olağan bir şey. Çünkü fan kalitesi arttıkça, daha sessiz ve uzun vadeli kullanıma hazır hale getirildikçe maliyeti de artıyor. Bu yüzden bu fiyat segmentlerinde ses seviyesinin kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

GTX 1050 Ti 4 GB grafik kartı ve sahip olduğu diğer özelliklerle uzun yıllar orta ayarlarda oyun oynatabilecek olan bilgisayar, PUBG oyununda yüksek ayarlarda minimum 40, maksimum 60 FPS veriyor.

RGB aydınlatmalara genellikle oyuncu bilgisayarlarında epey aşinayız. Acer Nitro 5 modelinde çok abartılı bir RGB aydınlatma yok. Klavyenin altında kırmızı ışık yayan aydınlatma eklenmiş. Acer’in geliştirdiği soğutma sistemi de kullanılan model, Windows 10 veyahut FreeDOS yazılım seçenekleriyle satın alınabiliyor.

Cihaz ile ilgili gözümüze çarpan noktalardan biri ise ekran parlaklığının istenenin biraz altında kalması. Ekran parlaklığı olarak beklentinin biraz altında kalan Nitro 5’te neden daha düşük parlaklık kapasitesinin bulunduğuna ilişkin tahmin yapmak aslında zor değil. Aslında yine maliyetle ilgili bir konu. Cihazda kullanılan batarya belli bir kapasiteye sahip ve dolayısıyla batarya çok fazla güçlü olmadığı için ekran parlaklığı biraz kısılmış. Kuşkusuz ki bir akıllı telefonun veya dizüstü bilgisayarın parlaklığını açarsanız daha fazla enerji harcamaya ve güç tüketmeye başlar.

Bilgisayarın fiyatı ise 6000 TL seviyelerinde. Oyuncular için özel üretim olduğu için haliyle iddialı donanımlara sahip ve bu donanımların piyasası da bir hayli yüksek.