Aerodinamik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde aerodinamiğin ne olduğuna değiniyor, aerodinamik hakkında genel bilgilere yer veriyoruz.

Gerek uçakların, gerek araçların ve hatta gerek köprülerin oluşturulmasında aerodinamik bilimi temel kıstas olarak dikkat çekmektedir. Aerodinamik bilimi olmadan bunların tasarlanmasından söz etmek dahi mümkün olmazdı. Aerodinamik biliminin nesnelerin havada nasıl hareket ettiğine dair bilim olduğunu ifade edebiliriz.

Katılar ve sıvıların gazlardan çok daha yoğun olduğu bilinmektedir ve havada yürümekle karşılaştırıldığı zaman vücudu suda ilerletmek son derece zor bir iş olacaktır. Havada gerektiği şekilde hızlanabilmek için mümkün olduğunca az rahatsızlık oluşturan uzun ve ince bir araca ihtiyacınız vardır. Tren ve uçakların tasarım yapısının bu yönde olmasının temel kıstası budur.

Hareket eden sıvıları ve gazları inceleyen, akışkanlar dinamiğinin bir parçası olarak aerodinamik, sıvıların farklı şekillerde nasıl aktığını, sürtünmeye, sıvı direncine neyin sebep olduğunu tespit etme konusunda önem arz eder. Park halindeki bir araçtaysanız ve rüzgar şiddeti fazla ise hava ile hız farkının yüksek olduğunu düşünebilirsiniz. Arabanın hemen yanında ise hava hızı aslında sıfır olur çünkü hava arabaya yapışarak arabanın boyasındaki moleküller ile onlara dokunmakta olan hava molekülleri arasında çekici kuvvetler oluşur. Arabadan uzaklaştığında ise rüzgar hızı daha çok artacaktır. Aynı zamanda yere ne kadar yakın durumda iseniz rüzgar hızı o kadar düşük hissedilecektir. Zemin seviyesinde rüzgar hızı aslında sıfır olup, gökyüzünde rüzgar türbini inşa edildiği zaman hava hızının maksimum olduğu yere ulaşabilirsiniz. Nesne ne kadar pürüzlü ve engelleyici durumda olursa hava akışı da o kadar türbülanslı hale gelecektir. Düşük hızlarda bir nesneyle karşılaşıldığı zaman hava akışı bölünmekte ve nesnenin makul seviyede aerodinamik olması halinde ana hatlarını takip ederek tam çevresinden akmaktadır. Hava sıvı bir nesnenin içinden veya çevresinden akmakta ise sonunda sahip olacağınız sıvı miktarı başlangıçta sahip olduğunuz miktar ile de aynı olacaktır.

Cevap bırakın