AFK Teriminin Anlamına Dair Bilinmesi Gerekenler

Yeni yazımızda video oyunlarında AFK teriminin ne anlama geldiği hususuna değiniyor, AFK teriminin anlamına dair bilgiler veriyoruz.

Çevrimiçi oyun topluluklarında sıklıkla lanse edilen ve bu bağlamda kullanıcıların sık sık duyabileceği AFK terimi, Away Forum Keyboard kelimelerinin bir kısaltmasıdır. AFK teriminin Türkçe anlamı “Klavye Başında Değil” anlamını taşımaktadır.  Yani bir oyuncunun o sırada oyunun başında olmadığını, çevrimdışı kaldığını gösteren bir unsurdur.

AFK teriminin çok sık kullanıldığı, ülkemizde de popüler oyunlardan biri olan Haxball’dan örnek verecek olursak; Haxball oyununda oyun penceresinin alt kısmında bir chat penceresi bulunmaktadır ve oyuncular oyun sırasında bir oyuncu hareketsiz kaldığı zaman chat bölümüne o oyuncunun afk olduğunu bildirirler ve odanın moderatöründen oyunu durdurmasını isterler. Dolayısıyla afk olan oyuncu o an oyunu sekteye uğratmış olur ve genelde kenarıya alınır. Bir süre daha beklendikten sonra hala çevrimiçi olmazsa genelde oyundan atılır. Bazı durumlarda bazı moderatörler AFK kalan oyuncuyu direkt olarak oyundan atar.

AFK terimi en yaygın olarak oyunlarda kullanılsada günümüzde diğer bazı çevrimiçi topluluklarda da kullanılmaktadır.

Bir oyuncu neden afk kalır?

Oyuncuların afk kalabilmesinin en temel nedenlerinden biri internet ağında teknik bir sorun meydana gelmesidir. Bunun dışında oyuncunun o an acil bir işinin çıkması olabilir. Bazen ise tamamen farklı bir işle ilgilenme isteğiyle gelişebilen bir durumdur. Öte yandan oyuncu bir atıştırma almak veya lavaboya gitmek için de AFK kalabilir ancak bu gibi durumlarda önceden diğer arkadaşlarına bildirmesi gerekir.

Cevap bırakın