Akıllı Araç Tesla: Model 3

Tesla’nın henüz duyurduğu Model 3 olan elektrikli aracı büyük ilgi ile karşılandı. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen etkinlikte, Tesla CEO’su Elon Musk minimum 346 km menzil alabileceğini duyururken Model 3’ün 35 bin dolarlık açılış fiyatını belirtti.

  1. Akıllı Araçlarda güven

Musk Model 3’ün dünyanın en güvenilir aracı olacağını belirtmiş, aynı zamanda 35 bin dolara bu araçtan daha iyisinin alınamayacağını söylemiştir.

2.Apple usulü sipariş

Model 3 aracının şimdiden 130 binden fazla ön sipariş almış olup, ön sipariş rakamının yükseklere çıkması fazlasıyla beklenmektedir. Bu ön talep toplama usulü Apple’ın üretim-satış politikası ile fazlasıyla benzerlik gösterdiği dikkat çekmiştir.
3. Ortalama Menzil

Menzil’in en az 346 km belirtildiği araçta 0-100 km/h hızlanmayı 6 saniyenin altında gerçekleştirmektedir. Model 3’ün yola çıkmaya hazır olduğu vakit, Yüksek hızlı süpercharging ağı’nın şarj istasyonu 7 bin 200 olması bekleniyor. Nisan 2016’dan itibaren 4 kıta da yer alan ‘Supercharger’ istasyonlarla Türkiye’de Antalya’dan yola çıkıp Londra^ya ya da Madrid’e ücretsiz olarak gidebileceksiniz.

  1. Bizi neler bekliyor

Daha önceki modeli olan Model S’de olduğu gibi çekişli ve dört çekerli versiyonu gelmektedir. Ayrıca Model 3’ün içinde 15 inç’lik yatay yönde bulunan dokunmatik ekran vardır. Otomatik pilot özelliği bütün güvenlik özelliklerini otomatik olarak aktifleştirmektedir. Otomobile beş yetişkinin rahat bir şekilde girebileceği belirtilirken, depolama araçlarının otomobilin önünde ve arkasında olacak şekilde tasarlanması dikkat çekiyor. Bu durum ise benzinli araçlara göre daha fazla depolama alanları olduğunu göstermektedir. Yani örnek verecek olursak, iki metrelik sörf tahtasını içine rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Otonom araç olan tesla aracının, çok fonksiyonu olan bir çok özelliğinden dolayı pil ihtiyacı da fazlasıyla arttığından dolayı, dünyanın en büyük pil üretim merkezi olan Gigafactory devreye gireceği belirtildi.

  1. Satış beklentisi

Önceki modellerine göre daha ucuz olarak piyasaya sürülmeyi bekleyen Model 3, satışlarını önceki modellerden on kat daha fazla otomobil satmayı planlamaktadır. 2017 sonlarına doğru üretimine başlanacak olan Tesla Model 3 aracı,1000 dolar ön ödeme ile sipariş alımına başlamıştır.  Daha iyi hizmet verebilmek adına, Servis ağını iki katına çıkarmayı amaçlamaktadır. Audi A4, BMW3 Serisi, Mercedes C serisi gibi rakiplerinin yanı sıra Model 3,tamamen elektrikli araç olduğundan %15’lik ÖTV dilimiyle ülkemizde satışa sunulmayı bekleniyor.

Cevap bırakın