Alfa Sürüm Hakkında Bilgiler

Yazımızda video oyunu alfa sürümünün ne olduğu konusuna değinmekte, bu hususa dair bilgiler vermekteyiz. İşte tüm detaylar…

Yunan alfabesindeki ilk harf olan ve aynı zamanda 1 anlamını da taşımakta olan Alfa, oyunların ilk versiyonları için kullanılmakta olan bir terimdir. Bu bağlamda alfa sürüm bir yapı, tasarım ve geliştirme aşamasının tamamlanmasından hemen sonra başlamakta, bu da söz konusu oyunun hala süren yarım bir oyun olduğunu göstermektedir.

Alfa sürüm, oyunların sadece oyuncuların bir bölümüne sunulduğu oldukça fazla hatayı içerebilecek olan bir test sürümüdür. Söz konusu sürüm içerisinde oyuncular oyunu oynarken bazı hatalar görmekte ve söz konusu hataları oyunun geliştiricisine bildirmektedirler. Geliştirici hatanın neden kaynaklandığı üzerine yoğunlaşmakta ve hatanın çözülebilmesi için çaba sarfetmektedir.

Ana hedeflerinden biri oyunla ilgili hataları ve diğer problemleri belirleyebilmek olan alfa sürüm, oyun içerisinde yer alan hataların, çökmelerin, bugların, oyun mekaniğindeki temel sorunlar gibi problemlerin tespit edilebilmesini sağlar. Böylece geliştirici esas sürümü piyasaya sürmeden önce oyun üzerinde daha çok çalışma fırsatı bulur ve gerekli önlemleri alarak çok daha güçlü bir oyunun ortaya çıkmasını sağlamış olur.

Alfa sürüm aşaması sadece belirli oyunculara sunulduğundan açık beta ile oldukça ayrılmaktadır. Açık beta versiyona isteyen her oyuncu dahil olabilir ancak alfa sürüm aşamasına sadece yetki verilen oyuncular katılım sağlayabilmektedir ve oyunun daha ham bir halde olması söz konusudur.

Böylece alfa sürüm konusuna sizler için değinmiş olduk. Konuyla ilgili olarak sorularınızı hemen aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilir, diğer içeriklerimiz için de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın