Android Kullanıcıları için Yeni Sorun LeakerLocker Virüsü

Android işletim sistemi son günlerde sürekli virüs haberleriyle gündeme gelmeye başladı. Aslında daha öncede Android işletim sistemine özel geliştirilmiş olan birçok virüs tehdit oluşturmuş ve kullanıcıları zor duruma düşürmüştü. Son dönemde ise bu şekilde virüslerde adeta bir fırlama görmekteyiz. Özellikle fidye virüsleri kullanıcıların epey bir canını sıkmaya başladı. Daha çok eski Android sürümlerini etkileyen virüsler ortaya çıksa da eski sürümlerin kullanım oranlarını düşünecek olursak, epey can sıkıcı bir durum ile karşı karşıya kaldığımızı daha iyi anlarız. Zaten can sıkıcı boyutlara ulaşmış olan fidye virüslerine şimdilerde bir yenisi daha eklendi. LeakerLocker olarak adlandırılan ve Android işletim sistemini tehdit eden virüs oldukça can sıkıcı bir soruna neden oluyor.

LeakerLocker Nasıl Bir Virüs?

Öncelikle LeakerLocker adı verilen virüsün ünlü koruma programlarından biri olan McAfee tarafından keşfedildiğini belirterek işe başlayalım. Güvelik devinin yaptığı açıklamaya bakacak olursak bu virüs kullanıcıların telefonlarında yer alan tüm bilgileri sunucuya yüklemekte. Sunucuya yüklenen bilgiler ise yine kullanıcıları tehdit etmek için kullanılıyor.

 LeakerLocker Virüsü

Hackerların LeakerLocker virüsüyle beraber ele geçirdikleri telefonların sahiplerinden fidye istedikleri, vermedikleri durumda da sunucuya yedekledikleri bilgileri internete vermekle kullanıcıları tehdit ettiği belirtiliyor. Siber zorbalık olarak değerlendirebileceğimiz yeni virüse karşı uzmanlar kullanıcıları uyarmakta. Ayrıca virüsün bulunduğu uygulamaların tespit edildiğini de söyleyelim.

LeakerLocker Tespit Edilen Uygulamalar

Doğrudan McAfee tarafından verilen bilgiye göre virüs, Google Play Store üzerinde bulunan uygulamalarla kullanıcıların cihazlarına bulaşıyor. İddialara göre virüsün tespit edildiği iki uygulama var. Bu uygulamalardan birisi Booster & Cleaner Pro, bir diğerinin ise Wallpapers Blur HD uygulamaları olduğu belirtiliyor. Firma Google’ı uyardığını da açıkladı.

Google konu hakkında nasıl bir çalışma yapacak, uygulama sahiplerinin açıklamalarını görecek miyiz? Bu detaylar şimdilik belli değil. Kesin olan durum ise Android işletim sisteminin hala ciddi güvenlik sorunları olduğu. Android 8.0 serisinde bu sorunlar ne kadar en aza indirilecek merak konusu.

Cevap bırakın