Android Panik Butonu Virüslere Karşı Koruma Sağlayacak

Android işletim sistemi genel olarak akıllı telefon dünyasında en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olarak bilinmekte. Rakibi iOS’a karşı epey bir üstünlük sağlayan Android işletim sistemi, buna karşın iOS işletim sistemine göre güvenlik konusunda ciddi sorunlarla gündeme geliyor. Daha rahat bir şekilde uygulama yüklenebiliyor olması, açık kaynak kodlu olması gibi birçok konu Android işletim sisteminin güvenlik sorununu ortaya çıkarıyor. Tüm bu sorunları çözmek adınaysa Google sıkı bir çalışma yapıyor. Son olarak Android Nougat işletim sistemiyle beraber güvenlik konusunda önemli adımların atıldığını biliyoruz. Çok daha başarılı bir işletim sistemi sürümüyle gelen Google’ın yeni işletim sisteminde güvenlik adına gizli özelliklerin olduğu da ortaya çıktı.

Android Panik Butonu

Google’ın ortaya çıkan yeni güvenlik önleminin Android panik butonu olduğu ortaya çıktı. Virüs bulaşmasını engellemek ve cihaz kontrolünü ele geçirmek isteyen uygulamaların önüne geçmek için kullanılan yeni sistemin, kullanıcı güvenliğini arttırmak adına bir hayli işe yarayacağı düşünülüyor. Sistemin işleyişiyse oldukça basit.

Android panik butonu

Kullanıcıların bilgilerini çalmak için uğraşan ve sürekli sekmeler açmaya kalkan bir uygulamayla karşı karşıya kaldığınızda, sürekli geri butonuna basarak kurtulmaya çalışmayacaksınız. Geri butonuna birkaç kez bastığınızda Android bunun olumsuz bir uygulama olduğunu anlayacak ve bir anda tüm uygulamaları kapatacak. Ana ekrana dönmenizin ardından ise döngü sistemini devreye sokan zararlı uygulamalar doğrudan kaldırılabiliyor.

Android Panik butonunu zararlı uygulamalara karşı tam anlamıyla olmasa da büyük oranda koruma sunması sağlanacak gibi duruyor. Panik butonu sistemi şu an kullanıcılar fark etmese de kullanılan bir özellik. Google tarafından daha da geliştirilmesi beklenen panik butonlarının Android 8.0 sonrasında daha da geliştirilmiş bir sistem haline getirilmesi bekleniyor. Bunun dışında tabi ki hackerların sistemi aşıp aşmayacağı konusunda da bir bilgi yok. Tabi ki Google’ın sistem güvenliğini sağlamak adına çalışmalarını hızlandıracağını da söyleyebiliriz.

Cevap bırakın