Android Uygulamaların Kullanıcıyı Takip Etmesini DuckDuckGo ile Engelleme Yöntemi

Bu içeriğimizde Android uygulamaların kullanıcıyı takip etmesinin DuckDuckGo ile nasıl engellenebileceğine ilişkin olarak bilgiler veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Günümüzde Android uygulamalarına takip izni verildiği zaman uygulama yaptıklarınızı izleyip uygulamayı kullanmadığınız zamanlarda bile analizlerde bulunabilir. Bu yüzden uygulamaların sizi takip etmesini engelleyebilmek adına uygulamanız gereken bazı yöntemler bulunmaktadır.

Google, Meta gibi teknoloji devleri her kullanıcı için özel profiller oluşturmakta olup, söz konusu profiller ile Android takipleri manipüle edilebilmekte ve davranışınıza göre reklamlar gösterilebilmektedir. Kullanıcılar Android uygulamalarının kendilerini takip etmesini engelleyebilmek için DuckDuckGo isimli tarayıcıdan yararlanabilir çünkü bu tarayıcıda yakın zamanda eklenen Uygulama İzleme Koruması özelliği bulunmaktadır.

Bu özellik ile kullanıcılar Ayarlar > Uygulama İzleme Koruması yolunu izleyerek uygulamaların takip etmesi hususunda engel olabilmekte. Son etkinlik bölümünden de hangi uygulamaların engellendiğini gösteren rapora göz atıp, engellenen izleyicilere göz atabilir ve bu uygulamalara verdiğiniz izinleri güvenliğiniz için devre dışı hale getirebilirsiniz. Böylece artık iznini iptal ettiğiniz andan itibaren uygulamaların telefonunuzda gerçekleştirdiğiniz eylemi takip edemeyeceğini görebilirsiniz.

Bu arada iOS tarafında ise Apple, Uygulama İzleme Şeffaflığı isimli özelliği ile program geliştiricilerinin iPhone telefondaki diğer uygulamalar ve web sitelerini takip etmesi için izin istemesini zorunlu hale getiriyor.

Cevap bırakın