Anime ile Çizgi Filmin Arasındaki Farklar

Bu yazımızda anime ile çizgi filmin arasında ne gibi farklar olduğu hususuna değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Anime kelimesinin anlamı Japonya’ya özgü manga çizim sanatıyla icra edilen animasyon olup, tarihi 1900’lü yıllara kadar dayanır. Televizyona ilk olarak 1963 yılında Astro Boy isimli anime ile gelmiştir. Zaman içerisinde oldukça sevilen animeler, Doğu kültürünün önemli örneklerinden biri olarak kendisine yer bulmuştur. Ülkemizde de anime örneklerine ilgi büyüktür ve farklı türde pek çok anime yoğun bir izleyici kitlesine sahiptir.

Anime filmlerinin çizgi filmler ile arasındaki farklar

Çizgi filmler ile animeler arasındaki farklar her daim tartışılmaktadır. Bazı kişiler anime ile çizgi filmin arasında bir fark bulunmadığını savunurken bazı kişiler de buna şiddetle karşı çıkmaktadır. Pek çok insan ikisinin arasındaki ayrımı bilmemektedir.

Animelerin çizgi filmlerden ayırt edilmesini sağlayan farkları bulunmaktadır. Önemli farklardan birisi anime filmlerin tüm yaş gruplarına hitap edebilecek niteliklere sahip olması ancak çizgi filmlerin sadece belirli yaş gruplarına hitap etmesidir. Animeler görüntü olarak çocuklara hitap ediyor gibi gözükse bile konu ve işleyiş bakımından yetişkinlerce de izlenip takip edilmesi yaygındır. Zaten animelerin birden fazla farklı türü bulunmaktadır ve türüne göre izleyici kitlesi de değişkenlik gösterebilir.

Animeler çizgi filmlere nazaran daha uzun metrajlı olur. Çizgi filmler animelere nazaran daha basit kalır. Animeler doğu kültüründen gelmekte iken çizgi filmler batı kültüründen gelmektedir ve bu kültür farkı içeriklere de net olarak yansır. Animelerde iki boyutlu çizim kullanılıyor ise daha detaylı bir yapıya sahip olmaktadır.

Cevap bırakın