AOC Agon Pro AG274QG Detaylı İncelemesi

Bu yazımızda AOC markasının Agon Pro AG274QG ismine sahip olan oyuncu monitörünü masaya yatırıyoruz. İşte Agon Pro AG274QG hakkındaki detaylar…

Son zamanlarda monitör dünyasında kavisli ve düz olarak iki panel yarımı bulunuyor. Eskiden ise sadece düz panellere sahip olan monitörler kullanılıyordu. Kavisli monitörler görüntü olarak daha hoş gözüküyor olsada bazı dezavantajları da bulunduğu için üst segment pek çok monitör modelinde kavisli monitör yerine düz ekran panel kullanıldığına da şahit oluyoruz. Agon Pro AG274QG ürünü de bu bağlamda düz bir panel yapısına sahip olan bir üründür.

Tamamen düz bir haneli olan Agon Pro AG274QG ürününün çerçeveleri de inceltilmiş olup, üç kısımdan da çerçevesiz bir yapıya sahiptir fakat alt bölümü çerçevelidir. Alt kısmında bulunan çerçevenin içerisinde AGON yazmaktadır. Alt kısımdaki çerçevenin de fazla kalın olmadığını belirtmek gerekmektedir.

Montaj ayağı gayet başarılı olan ürünün arka bölümünde destek ayağı için düzenlenen bölüm ile ayağı kolayca yerleştirebilmektesiniz. Böylece ekran artı bir işlevsellik kazanmaktadır. Destek ayağının uç bölümünde kuş ayağına benzer bir yapı kullanılmış durumda olup, iki taraftan ve arkadan destek verilerek ekranın düzgün bir biçimde durması sağlanmaktadır. Böylece sallantılar da engellenerek daha sağlam bir ürün sunulmuş. Aynı zamanda pivot özellikler bakımından gayet zengin bir ürün ve bu bağlamda düz panel olmasının avantajlarından yararlanmaktadır.

Üründe projeksiyon halinde AGON logosu yer alıyor. Tasarıma zenginlik kazandırmakta olan projeksiyon , iki ayrı şekilde AGON logosunu göstermektedir. Bir seçenek yazı ile, diğer seçenek ise logo ile gösterim sağlıyor. Bunun da kullanıcıların beğenisini kazanabilecek bir detay olduğunu belirtmek gerekiyor. Ürünün arka kapak bölümünde özel bir aydınlatmaya yer verilmiş olup, bu bağlamda hem sağ hem de sol bölümde üç kademeli aydınlatma çizgileri bulunmaktadır. Cihaz Light FX ışıklandırma kullanabilmekte, diğer AOC cihazlarıyla da etkileşimli bir şekilde çalışabilmektedir.  Ekranın arka kapak bölümünde yan kısımda dışarı doğru çekilebilmekte olan küçük bir aparata yer verilmekte olup, söz konusu aparatı bir kulaklık askısı olarak kullanabilmeniz sağlanıyor ve bunun da güzel bir tasarım detayı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ürün 4 adet USB 3.2 portuna yer verilmiş olup, aynı zamanda USB hızlı şarj portu da bulunuyor. USB portlarının dışında 2 adet HDMI 2.0, bir adet 3.5 mm kulaklık çıkışı, bir adet ses girişi, bir adet de DisplayPort 1.4 girişine sahip.

Monitörün 27 inç büyüklüğünde ekranı bulunuyor ve ekranı WLED yapıya sahip olup IPS panel tipi bulunuyor. 2560 x 1440 piksel çözünürlük değerine sahip olan ürün bu bağlamda 2K çözünürlük değeri sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ürün 240 Hz yenileme süresine ve 1 ms yanıt süresine sahip. Cihaz 80M:1 dinamik kontrast oranına sahip olup bunun aynı sıra 178 derece görüntü açısı bulunuyor.  Monitörün HDR600 desteği bulunuyor. Böylece doğru aydınlatma, doğru renkler sunuluyor. Bunun yanı sıra daha derin doygunluğa sahip.

Düşük girdi gecikmesi modu bulunan ürün böylece yanıt süresi gecikmelerinin önüne geçmektedir. Yanıt süreleri daha iyi bir hale getirilirken oyunculara ek bazı avantajlar da sağlanmaktadır. Bazı oyunlarda grafik yapısından kaynaklanan bazı sahnelerin daha gölgeli ve aşırı siyah olabildiği bilinmektedir. Bu özellikle korku oyunlarında çok fazla görülen bir durumdur. Renk ve gölge kontrolü özelliği bulunan Agon Pro AG274QG, bu bağlamda kullanıcıların aşırı siyah sahneleri biraz daha iyi görebilmesini sağlar.

Agon Pro AG274QG ürününde dahili hoparlörler yer almaktadır. Ekranı 5W gücünde olan 2 adet hoparlöre sahiptir ve DTS audio teknolojisinden yararlanmaktadır. Ürünün sesinin standart bir deneyim açısından gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Türkçe dil desteği olan ve son derece detaylı bir ayar menüsü bulunmakta olan ürün, bu bağlamda önemli bir artı sağlıyor. Aynı zamanda ekran, altı farklı hazır moda sahip olup, RTS, FPS v.b. yarış türleri gibi oyunlar arasından tercih yapılabilmesini sağlayabilmektedir.

Monitörün titreşimsiz ekran özelliği bulunmaktadır. Böylece titreşimlerde meydana gelen problemleri ortadan kaldırmakta, göz yorgunluğuna sahip olan etkenleri de büyük oranda gidermektedir.

Sonuç

Agon Pro AG274QG ürünü genel itibariyle doğru renk kullanımı ve 2K oyunculuk için iddialı seçenekler sağlaması ile dikkat çekmekte olan önemli bir monitördür. Bu bağlamda tercih edebileceğiniz başarılı ürünlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın