Apple Cihazlarda Bilgisayar Kamerasını Kapatanlar İçin Uyarı!

Apple marka bilgisayarlarda bilgisayar kamerasının bulunduğu kısmı bir bant yordamıyla veya kapak yordamıyla kapatıyorsanız bu yazıyı bir incelemenizde yarar var.


Teknolojinin muazzam gelişimi ile birlikte gizlilik önemli bir sorun haline geldi. Artık insanlar özel hayatları konusunda eskisi kadar güvende değil. Hemen hemen her evde dahili kameraya sahip dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar bulunduğu düşünüldüğünde bu son derece normal.
Geçtiğimiz dönemde ünlü bir teknoloji şirketinin CEO’sunun dizüstü bilgisayarının üzerindeki kamerayı bir bant yordamıyla kapattığını görmüştük. Bunu yapmasının altında yatan sebep ise gizlilik idi. Bir CEO’nun bile gizlilik endişeleri duyarak kameranın önünü kapatıyor olması pek çok kullanıcının daha aynı yöntemi uygulamasına neden olmuştu. Şu an pek çok kullanıcı dizüstü bilgisayarının üzerinde bulmunan kamerayı bir bant veya kapak yardımıyla kapatıyor. Ancak bunun ekranda çatlaklara sebep olabileceğine dair uyarı geldi.


Apple cephesinden yapılan uyarıya göre MacBook cihazlarının kamerasının kamera kapağı gibi koruyucularla kapatılması veyahut üzerinin bantlanması ekrana zarar verme ihtimalini oluşturuyor. Söz konusu bilginin bazı kullanıcılarının MacBook cihazlarının ekranlarının çatladığını rapor etmesinden sonra yayınlandığını da belirtelim. Gelen şikayetler üzerine MacRumors, hem kendi internet sitesinde hem de Reddit forumlarında kullanıcıları kamera kapağı kullanmamaları yönünde uyardı.


Gizlilik konusunda kullanıcılara yapılan uyarıda FaceTime HD kamerasının gizlilik odaklı olarak tasarlandığına da dikkat çekildi çünkü kamera devreye girdiği zaman yeşil bir ışık yandığı , bunun kullanıcılar tarafından farkedilerek kapatılabileceği kaydedildi. Aynı zamanda kameranın kapatılmasının ekranın otomatik parlaklık ayarlamasını da engellediği açıklandı.

Cevap bırakın