Apple Ve Nokia Anlaşmaya Vardı

Dünyadaki en meşhur ve en iyi teknoloji şirketlerinden biri olan Apple ve kaybettiği eski şöhretini yeniden yakalamak isteyen ve bu konuda çalışmalarını hızlandıran Nokia arasında son aylarda patent ile ilgili konular  nedeniyle büyük tartışmalar meydana gelmişti. İki  teknoloji devi arasında yaşamakta olan bu büyük gerginlik iki tarafında birbirleri ile anlaşarak ortak noktayı bulmaları ile yerini  yavaş yavaş barış havasına bırakmaya başladı.

İki Firma Arasında Barış Sağlandı

Bir kaç ay önce Apple ve Nokia  şirketleri arasında patent ihlalleri konusunda büyük sorunlar yaşanmış ve ortaya çıkan bu sorunların  giderek büyümesi sebebiyle iki şirkette bu sorunların çözülmesi amacı ile mahkemeye başvurmuştu. İki  taraftan da hararetli açıklamalar yapılmış ve ortam giderek yerleşmişti. Davası  ilgili mahkeme tarafından görülmeye başlandıktan sonra karar aşamasına gelmeden önce iki şirket  yetkilileri bir araya gelerek uzlaşmaya vardı ve barışma aşamasına geldi. İki taraftan gelen ılımlı açıklamalar ile hararetli tartışmalar yerini barış içerisinde uzlaşma çabalarına bıraktı. Apple ve Nokia imzalamış oldukları mutabakat ile Gelecek yıllarda geçerli olan ve iki teknoloji devi arasındaki sorunları ortadan kaldıracak olan bir patent anlaşması imzaladı. anlaşma ile ilgili detaylar henüz ortaya çıkmasa da güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre Apple Nokia anlaşması sonucu ’ya hatırı sayılır bir miktarda para ödemesi yapılacağı öğrenildi. Apple ve Nokia tarafından imzalanan ve iki şirket arasındaki barışı sağlayan bu anlaşma ile birlikte Apple, Nokia’nın sahip olduğu dijital sağlık ürünlerini  herhangi bir sorun olmadan kullanmaya ve satmaya devam edebilecek.

İki Dev Ortak Çalışma Yürütecek

İki teknoloji devinin mahkemelik olması sebebiyle Apple mağazalarında raflardan kaldırılmış olan ürünler tekrar Apple mağazalarında bulunan raflarda yer olarak satışa sunulacak. Bunun haricinde patent ihlali olduğu için patent davası açılan bütün ürünlerde Apple tarafından kullanılıp satılabilecek. Patent ihlali sebebi ile mahkemelik oldukları için arası açılan iki teknoloji devi Apple ve Nokia anlaşması ile ikili ilişkilerinin de düzeldiği ve daha iyiye gittiği  haberleri giderek yaygınlaşıyor. Elde edilen bilgilere göre Apple ve Nokia’nın önümüzdeki senelerde dijital sağlık ürünleri ile ilgili konularda birlikte çalışacağı ve hareket edeceği ifade ediliyor.

Cevap bırakın