Araçlarda Motor Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde araçlarda motor yağının ne olduğuna değinmekte, motor yağı hakkında bilinmesi gereken unsurlara yer vermekteyiz.

Otomotiv sahiplerinin dikkat etmesi gereken unsurlardan biri motor yağıdır. Motor yağı, motorda çalışmakta olan parçaların arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturmaktadır. Bu sayede birbirine sürtünmekte olan bölümlerin aşınması önlenmektedir.

Motor yağı ile motorun içerisinde çalışan parçaları temizleme görevi üstlenilmekte olup, araçlarda motor kısmı en önemli ve masraf yapılabilen kısımdır. Motor yağı bakımlarının aksatılması ise bu anlamda büyük sorunlara sebebiyet verebilmekte, istenmeyen masrafların oluşabilmesine neden olmaktadır.

Motor yağı kendi içerisinde çeşitli türlere ayrılmakta olup, bunlar mineral yağlar, sentetik yağlar ve yarı sentetik yağlar olmak üzere üçe ayrılır.

Sentetik ve yarı sentetik yağlar

Sentetik yağların üretimi laboratuvar ortamında yapılmaktadır. Kimyevi işlemler sonucunda kimyagerlerce üretilmekte olan yağlar olduğundan mineral yağlara nazaran daha pahalıdırlar. Fakat termal dayanıklılıkları daha yüksektir ve daha uzun müddetli kullanım imkanı sağlamalarıyla avantajlıdırlar.

Yarı sentetik yağlar, mineral yağlar ile sentetik yağların karışımından elde edilir. Sundukları performans olarak da iki yağın arasında kabul edilirler. Genelde %30 oranında sentetik yağ ve %70 oranında mineral yağ seviyesinde karışım oranları vardır.

Mineral Yağlar

Uzun süredir kullanıldığı bilinen klasik yağ tipleridir. Petrolün distile edilmesiyle elde edilirler. Bunun yanı sıra çeşitli katkılar da ilave edilerek üretilmektedirler. Ücret açısından sentetik yağlara nazaran daha uygun fiyatlıdırlar.

Motor yağı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar:

Dünyadaki yağlar S.A.E. seri numarasıyla isimlendirilmekte olup,  S.A.E ismi,  Birleşik Amerika Devletleri’nde motorlu araçlar mühendisleri birliğinin (Society of Automotive Engineers) baş harfleridir.  Kullanılacak olan yağın seçiminde, yüksek devirli ve yeni motor yapılarında yağ boşluğu az olduğundan SAE numarası düşük yağları kullanmak daha mantıklıdır. Orta devirli motorlarda ise yağ boşluğu fazla olacağından SAE numarası ortalarda olan yağ kullanılması önerilir. Düşük devirli motora sahip araçlarda ise SAE numarası yüksek tutulmalıdır. Bunun yanında yağın kaliteli olması adına markasına da dikkat edilmesini öneririz.

Cevap bırakın