Aragami 2 İncelemesi

Bu yazımızda Aragami 2 oyununu masaya yatırıyor, oyunun olumlu ve olumsuz yönlerine atıfta bulunuyoruz. İşte incelememize ilişkin detaylar…

Lince Works tarafından geliştirilen ve yayıncılığı da yine Lince Works tarafından yapılan video oyunu Aragami 2 , PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X için piyasaya sürülen, çoklu oyuncu desteği bulunmakta olan bir aksiyon , macera oyunudur.

Aragami’nin ilk oyunu 2016 yılında piyasaya sürüldü. Serinin devam oyunu olarak da Aragami 2 çıktı. Aragami 2 oyununda soydaşlarınızın son seçkin savaşçılarından birisi olarak oynuyorsunuz. Halkınızı kurtarmaya çalışırken üzerinizdeki laneti kaldırmaya çalışıyor, bunun için de büyük savaşın kendisiyle yüzleşiyoruz.

Oyunun temel oynanış dinamikleri gizlilik üzerine kurulu ancak ilk oyuna nazaran bu konuda daha serbest olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Aragami’nin ilk oyununda bulunan saf gizlilik dinamiklerinin bu oyunda da korunmasını tercih eden oyuncular hayal kırıklığı yaşayacaklar.

Genellikle bir oyunun devam oyunu piyasaya sürüldüğünde ilk oyuna nazaran ne gibi farklılıklar sunduğuna bakılır. Aragami 2 oyunu da ilk oyunun üzerine bir şeyler inşa etmeyi başaran bir yapım olarak öne çıkıyor. İlk oyunda yer alan eksiklikleri iyi bir şekilde tespit ediyor ve olumsuz ögeleri daha iyi mekanikler ile düzeltiyor. Bir ninja olarak oynadığınız oyunda, gölgelerin hakimiyetini ve gücünüzü hissediyorsunuz. Bu da geliştiricinin ortaya koymak istediği temel oyun mekaniklerinden biri ve bunu başardığını söyleyebiliriz. Esasen co-op bir yapısı bulunan oyun, ikinci oyunuyla da bu yapıyı iyi bir şekilde korumaya devam ediyor. Üç kişiye kadar co-op şekilde oynayabilmenize imkan tanıyor.

Oyunda bulunan yakın dövüş mekaniği aslında zor ancak zamanla daha kolay bir hale geliyor. Bu da oyuna apayrı bir tat katıyor çünkü oynadıkça gelişiyorsunuz. Bunun yanında oyunun ilk oyuna nazaran daha serbest bir deneyim sunmasının bazı oyuncular için bir eksiklik, bazı oyuncular için de aksine artı bir yön olacağını söyleyebiliriz.

İlk oyunla arasında bulunan farklılıklardan birisi de artık bir suikastçi olarak yakalandığınız zaman yok olmak yerine dövüş sistemine dahil olup düşmana karşı koyabiliyor olmanızdır. Dövüş sisteminde düşmanın can barını tüketmek galip gelebilmek için temel kıstas olup, dövüş sisteminde bazı kusurların olduğunu da belirtmek gerekiyor. Örneğin bitiriş animasyonları çeşitli değil ve bu durum bir süre sonra tekrara girmenize neden oluyor. Dövüş sistemi oyunun temel mekaniği olmayıp, oyun içerisinde çok zor bir durumda kaldığınız zaman başvurmanız gereken bir unsur olarak eklenmiş. Yani oyunun biraz daha çeşitlenmesi, ufak da olsa dövüş sisteminin de ön plana çıkarılması sağlanmış. Ancak dediğimiz gibi temel mekanikleri dövüş üzerine kurulu değil.

Oyunda kontratları alabilmek için kendinize ait üssünüzü kullanabiliyorsunuz. Ana Lobi olarak nitelendirilebilecek mekandan kontratları yönetiyorsunuz.

Zorlama görevler yok

Genellikle bu tarz oyunlarda sunulan görevlerden en bariz olanları size tüm düşmanları öldürmenizi söyleyen standart görevlerdir. Bu oyunda böyle bir şey görmüyorsunuz. Yani size tüm düşmanları öldürmenizi söyleyen zorlama görevler bulunmuyor. Dilerseniz gerekli malzemeleri toplayıp kimse ile uğraşmadan gizli bir şekilde görevi tamamlayabilirsiniz.

Karakter kişiselleştirmeleri

Oyun içerisindeki karakterinizi dilediğiniz gibi kişiselleştirme imkanınız bulunuyor. 10’dan fazla zırh seti de sunulan yeniliklerden biri olup, oyun esnasında oynanış tarzınıza göre güçlendirmeler yapabilmektesiniz. Açıkçası bu tarz bir oyunda mutlaka bulunması gereken bir fonksiyondu ve Aragami 2’de pas geçilmemiş olması gayet iyi.

Optimizasyon

Oyun optimizasyon konusunda bazı sıkıntılar içeriyor. Animasyon ve optimizasyon sorunları barındırmakta olan oyun için çıkan hata düzeltme güncellemeleri ile bu durum en aza indiriliyor. Bu arada oyunun Türkçe dil desteğine sahip olduğunu belirtelim. Bu da bazı optimizasyon kusurlarını örtüyor çünkü hikayeye odaklanıyorsunuz ve pek çok unsuru görmezden gelebiliyorsunuz. Zaten oyunu oynamanızı engelleyecek kadar büyük bir sıkıntı bulunmuyor.

Daha Gelişmiş Bir Deneyim

İlk oyuna nazaran daha gelişmiş bir deneyim sunan Aragami 2, yenilenen suikast ve gölge animasyonlarıyla bu gelişimi süslüyor. İlk oyunda bulunan eksikliklerin üzerine düşülmüş ve net olarak daha iyi bir oyun ortaya çıkarılmış. Her ne kadar optimizasyon konusunda bazı sıkıntılar içeriyor olsada genel itibariyle denenmesi gereken iyi oyunlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İnceleme Notumuz : 8.5 / 10

Cevap bırakın