ARDUİNO NEDİR?

Arduino genellikle öğrencilerin ve hobicilerin robotik ve elektronik uygulamalarını gerçekleştirmek için kullandıkları bir mikrodenetleyici kartıdır. Arduino açık kaynak kodludur ve program geliştirmek için oldukça basit kullanışlıdır. Yeni başlayanların internette ulaşabileceği bolca örneği mevcuttur. Aynı zamanda UNO,PRO Mini, Mega, Leonardo gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır.

 

Şekilde gördüğümüz Arduino UNO’dur. Üzerinde 14 tane dijital giriş/çıkış pini bulunur. 6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir.(PWM: Darbe Genişlik Modülasyonudur. Yani darbelerin genliğini ayarlama tekniğidir.) 6 tane analog giriş bulunur. +5V DC ile çalışır.

 

Arduino Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bilgisayarınıza arduino programını kurmanız gerekmektedir. Yazmış olduğunuz yazılımı Usb bağlantısı ile arduino kartınıza aktarabilmektesiniz. Eğer varsa projenizde kullanacağınız diğer malzemeleri hazırlayıp programı aktara bileceğiniz duruma getirmelisiniz. Arduino programlama dilini öğrenmek için internette bir çok kaynak bulabilirsiniz.

 

Arduino Nasıl Programlanır?

Programlama dili basitleştirilmiş c++ dilidir. Eğer C yada java dillerini biliyorsanız, bu programlama dili de bu dillere benzer bir dildir. Öğrenmeniz basit olacaktır.

Yapacağınız projenin programlama bilgisini edineceğiniz kaynak sayısı oldukça fazladır. Ayrıca videolu anlatımlarda izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde basit bir led yakma yazılımı mevcuttur.

 

 

Arduino ile Neler Yapabilirim?

Arduino ile yapılabilecek ilk akla gelen proje robottur. MEB’in her yıl düzenlendiği robot yarışması vardır. Bu yarışmada çizgi takibi robot, sumo robot, mini sumo, robotino, serbest, hızlı çizgi izleyen vb. kategorileri mevcuttur.

Projenizde kullandığınız sensörlerden gelen bilgiyi kullanıp, sistemler tasarlayabilirsiniz. Örneğin; çiçeğinizin toprağının nemini ölçüp, nem oranı düştüğünde çiçeğinizi sulayan bir sistem geliştirebilirsiniz.

Arduino çok yaygın olarak kullanıldığından aklınıza gelecek projenin yapılmış olma ihtimali çok yüksektir. İnternette yapacağınız biraz araştırma ile yapacağınız projenin aynısının ya da benzerinin örneğini bulabilirsiniz.

Kısacası arduino ile bir çok proje yapabilirsiniz. Basit projelerden başlayarak kendinizi kısa zamanda geliştirebilirsiniz ve eğer biraz da ilginiz varsa bunu eğlenerek yapacağınızdan kuşkunuz olmasın.

 

Arduino’yu Nereden Alabilirim?

 

Yaşadığınız şehirde elektronik eşya satan satıcılardan temin edebileceğiniz gibi internet üzerinden de sipariş verebileceğiniz bir çok site bulunmaktadır. Eğer daha ucuza getirmek istiyorsanız Çin e-ticaret sitelerinden temin edebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın