ASCII Kod Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde ASCII ile ilgili olarak bilgiler veriyor, ASCII kodun ne olduğuna değiniyoruz. İşte konuya dair tüm detaylar…

Bilgisayarlar teknolojinin en önemli meyvelerinden biri olarak kabul edilmektedir. ASCII ise 1963 yılında yaşamımıza girmiştir. Bir karakter kümesi olarak geçer ve 7 bitlik yapısı bulunur. Kontrol karakterleri bulunan ASCII ekranda görmüş olduğunuz metnin çıktı hali anlamına gelir.

ASCII teriminin İngilizce açılımı American stand and Code for information intral şeklindedir. Türkçesi ise Amerikan standart kodlama sistemi anlamına gelmektedir. Latin alfabesi üzerine kurulu olan bir sistemdir.

Bilgisayar üzerinde yazmış olduğunuz her bir harf ilk olarak ikili kod, sonrasında 8’lik bit sistemine geçmektedir ve 8’lik bit sistemi 0 ve 1 mantığından yani elektriğin var olup olmamasından kaynaklanan bir ifadedir. Söz konusu ifadeler latin harflerine dönüştürülüp alfabe rakam ve simgeleri oluşturmaktadır. Ondalık sistemde bir karşılığı bulunan ASCII kodları, görüntülemekte olduğunuz bu yazıyı okumanıza imkan tanımakta olan da bir araçtır.

Bilgisayarın üzerinde bulunan 0 ve 1 yani elektriğin var olup olmamasıyla ortaya çıkar fakat kullanıcı ve donanım arasında arabulucu olması gerekir ki kullanıcıların yazdığı tüm işlemler böylece donanıma aktarılmalıdır.

Cevap bırakın