ASUS DGX 5.1 Ayrıntılı İnceleme

Asus Xonar DGX 5.1 model ses kartını sizler için ayrıntılı bir biçimde inceliyoruz.

Öncelikle kartı bizzat satın alıp incelediğimi ve daha sonra iadesini yaptığımı belirteyim. Yaklaşık bir iki gün kadar test ettim ve genel itibariyle memnun olmadım.

Kartın fiyatı 100-200 TL arasında değişiyor. 150 TL gibi rakamlara bulunabilir. Bu yüzden giriş segment bir kart ve çok büyük şeyler beklememek gerekiyor. Ancak Asus yine de bu karta Dolby teknolojisini dahil etmiş. Bu teknoloji sayesinde oyunlarınız biraz daha gerçekçi oluyor. Dolby teknolojisinin en temel farklılığının sesi sanki kulaklığınız ile değil de hoparlörle aldığınız hissiyatını verebilmesi. Kulaklığı takıp Dolby aktif hale getirdiğimde ve o şekilde müzik dinleyip oyun oynadığımda ciddi farklılıklar olduğunu gözlemledim. Ses çok daha kaliteli ve sanki odanızı sarıyormuş gibi geliyor. Realtek onboard karttaki gibi sesler kulağınızı tırmalamıyor. Aynı zamanda ürünün yazılım alanından kulaklığınızın ses seviyesini arttırabiliyor, dahili ses yongasından aldığınız sesin çok daha iyisini duyabiliyorsunuz.

Ürün sisteminizin sesini biraz arttırıyor ancak onboard ile arasında ses seviyesi anlamında inanılmaz farklılıklar yok. Sadece bazı efektleri açtığınızda ve yazılım desteğini maksimuma çektiğinizde büyük farklılıklar elde etmeye başlıyorsunuz. Fakat yazılım desteğini arttırdığınızda ve sesi son seviyeye getirdiğinizde seste boğulmalar olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanında sesi çok yükselttiğinizde ses sisteminizde cızırtı da yapıyor.

Öte yandan ürünün en büyük sorunu mikrofon konusunda. Eğer bu ürün ile ses kayıtları yapmak istiyorsanız çok zorlanacaksınız. Çünkü yazılımsal desteği bu konuda neredeyse sıfır. Gürültü tutma özelliği eklenmemiş ki bu özellik Realtek yongalarda bile bulunuyor. Oysa Asus Xonar DGX cihazında dip ses sorununun önüne geçemiyorsunuz. Üründe ciddi bir dip ses sorunu var. Mikrofonun hassaslığını ve ses seviyesini ciddi ölçüde arttırıyor ancak bunu dip sesi temizlemeden yaptığı için bir anlamı kalmıyor. Özellikle bazen sesin kendi kendine ekolu gelmesi kayıt konusunda ciddi problemler yaşayacağınızın habercisi. Ürünün mikrofon konusunda sıkıntılı olup olmadığını anlayabilmek için  üç adet mikrofon denediğimi de belirteyim.

 

Cevap bırakın