ASUS Strix GTX 1060 İnceleme Makalemiz

ASUS özel grafik kart serilerinden Strix’in GTX 1060 modelini detaylı bir şekilde inceledik.

Grafik kart özel soğutma modelleri ile dikkat çeken ASUS, Strix serisinin çok fazla üstüne düşüyor. Üst seviye grafik kartlarda bu modeli kullanan ASUS, GTX 1060’ta da 1070 ve 1080’de kullandığı soğutmanın aynısını kullanmış. Böylelikle oyuncuların maksimum soğutma performansı ile oyun oynaması amaçlanmış. Haliyle de GTX 1060‘ın ASUS Strix modeli diğer GTX 1060’lara göre çok daha pahalı.

Strix GTX 1060′ın overclock kapasitesi çok yüksek. OC modunda 1873 mHz saat hızı bulunmakta. Böylelikle normal GTX 1060 modellerine göre oyunlarda daha fazla FPS vermekte. Bu farkı özellikle GTA 5 gibi üst düzey oyunlarda da rahatlıkla görebilirsiniz.

Modelde üç fan bulunuyor. Normalde referans modellerde tek fan, özel soğutmalı modellerde iki fan olur. Ancak ASUS Strix GTX 1060’ta toplam üç fan olması ve bu fanların çok sessiz çalışan, güçlü hava akışı sağlayan fanlar olması kartı bir adım öne çıkarıyor. Havalandırması iyi olmayan kasalarda bile bu kart maksimum 67 dereceyi görüyor. Ki bu en zorlu oyunlar için çok yüksek çözünürlüklerde geçerli olan bir değer. Uzun süreli kullanımda da yine aynı sıcaklık değerlerini koruduğunu belirtelim.

Kartın üzerinde backplate yer alıyor ve led ışıklandırmaları mevcut. Hem ön hem yan kısımlarında LED ışıkları bulunmakta. Bu ışıklar varsayılan ayardayken kendi kendine renk değiştirmekte ve karta çok güzel bir görünüm katmakta. Aynı zamanda isterseniz yardımcı programlar eşliği ile ışıklandırmanın renklerini ayarlayabiliyorsunuz.

GTX 1060 normalde 6 pin güç girişi istiyor fakat ASUS Strix GTX 1060‘ın 8 pin güç girişi bulunmakta. Kartın boyutu biraz fazla büyük ve uzun. Haliyle ufak kasalara sığmaz. Alırken bunu göz önünde bulundurun.

SONUÇ

Asus Strix GTX 1060 çok başarılı bir model. GTX 1060’ların en güçlüsü diyebiliriz. Fakat fiyatının da açıkçası biraz fazla pahalı olduğunu belirtmek gerekiyor. ASUS, kartın kalitesini ve maliyetini göz önüne alarak fiyatı oldukça yüksek tutmuştu. Yine de bütçeniz var ise tercih edebileceğiniz kaliteli bir modeldir.

Cevap bırakın