Attrib Komutu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarlarda yer alan önemli komutlardan biri olan Attrib komutu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İşte ayrıntılar…

Yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows’ta Komut İstemi sayfası üzerinden cihazın pek çok farklı bilgisini düzenleyebilmenize imkan tanıyan komut bulunmakta olup bu komutlardan birisi de Attrib’tir.

Komut İstemi sayfası size yapacağınız pek çok işlem için kolaylık sağlar ve aynı zamanda pek çok bilgiye erişebilmenize imkan tanır. Örneğin başlıkta yer verdiğimiz Attrib komutu ile dosyaların derinine inebilmektesiniz. Komut istemine Attrib yazdığınız zaman aşağısına ekleyeceğiniz her bir haf ile başka bir komut gönderecek ve başka bir işlem başlatacaksınız.

Bilgisayarda bulunan her dosya ve klasör kendisine has özellikler taşımakta olup komut istemi sayfasına yazılacak olan Attrib komutu bilgisayardaki dosya ve klasörlerin öz nitelikerinin görüntülenip düzenlenebilmesini sağlar. Tüm Windows sürümlerinde çalıştırılabilen Attrib komutunu çalıştırmak için komutun aşağısına ekleyeceğiniz harf ve dosya klasör adına yaptığınız işlemleri gösterecektir.

Yapılacak olan işlemler hakkında oluşturulan komut harf sisteminin anlamlarını da hemen aşağıda görebilirsiniz:

 • a: Dosyanın arşiv özniteliğini düzenler.
  -a: Dosyanın arşiv özniteliğini gerçekleştirir.
 • h: Dosyanın gizlilik özniteliğini uygular.
  -h: Dosyanın gizlilik özniteliğini tertip eder.
 • i: Dosyanın ‘Dizine eklenmemiş’ özniteliğini gerçekleştirir.
  -i: Dosyanın ‘Dizine eklenmemiş’ özniteliğini temizler.
 • r: Dosyanın salt okunur özniteliğini düzenler.
  -r: Dosyanın salt okunur özniteliğini temizler.
 • s: Dosyanın sistem özniteliğini düzenler.
  -s: Dosyanın sistem özniteliğini temizler.
 • v: Dosyanın bütünlük özniteliğini düzenler.
  -v: Dosyanın bütünlük özelliğini temizler.
 • x: Dosyanın fırçalama özniteliğini düzenler.
  -x: Dosyanın fırçalama özniteliğini temizler.
  /?: Attrib ardından yukarıdaki komut anahtarlarından birinin sonuna /? komutunu ekleyip komut anahtarı işlevini öğrenmeniz de mümkündür.

Komutu kullanmak için ilk olarak bilgisayarınızdaki Komut İstemi uygulamasını açıp Attrib yazın ve ardından komut anahtarını ekleyin. Komut anahtarı yapacağınız işleme en uygun anahtar olup Komut İstemi sayfasına birden fazla komut anahtarı eklemek mümkün. Sonrasında özniteliği değiştirmek istediğiniz dosya adresini yazıp klavyenizden Enter tuşuna basın. Böylece Attrib komutunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bilgisayarınızdaki dosya ve klasörlerin niteliğini görüntüleyip düzenlemek adına Attrib oldukça kullanışlı bir komut olup örneğin attrib -h -r -s c:\boot\bcd: komutu ile bcd dosyasına ait tüm öznitelikler siliniyor. Böylece dosya kolayca yeniden oluşturulabiliyor.

Cevap bırakın