Avast SafeZone Browser İncelemesi

Yeni bir inceleme yazısı ile sizlerleyiz. Bu kez Avast SafeZone Browser tarayıcısını masaya yatırdık. Tarayıcının artı ve eksi yönlerini sizler için derledik.

Avast SafeZone Browser, isminden de anlaşılabileceği üzere Avast şirketi tarafından sunulan bir internet tarayıcısıdır. Henüz çok yaygın bir tarayıcı değildir ancak Avast bu tarayıcının epey üstüne düşmekte, ciddi yatırımlar yapmaktadır.

Tarayıcı benim şahsen özellikle işlerimi halletmek için kullandığım bir tarayıcı ve çoklu işlemlerde epey başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ne kadar sekme açarsanız açın kasma yaşatmıyor. Tabii bu biraz da sisteminiz ile alakalı bir durum. Eğer güçlü bir sisteminiz yok ise zaman zaman kasmalar meydana gelebilir. Fakat genel itibariyle sayfa geçişlerinde hızlı ve stabil olduğunu ifade edebilirim. Google Chrome’un uyumlu olduğu hemen hemen her internet sitesinde de uyumluluk göstermektedir.

Tarayıcının iki farklı ayar alanı bulunuyor. Bunlardan birisi sol üst köşedeki Avast SafeZone logosuna tıkladığınızda, diğeri ise sağ üst köşede üst üste üç nokta işaretine tıkladığınızda açılıyor. İstediğiniz ayarlamaları kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Güvenlik ve Eklentiler

Tarayıcı Avast’ın parola koruması ile tamamen uyumlu. Aynı zamanda gizlilik alanı da bulunuyor. Gizlilik alanı sayesinde kredi kartı ile alışveriş yaparken daha güvende oluyorsunuz.

Avast Safezone Browser henüz eklentiler anlamında çok zengin bir tarayıcı değil. Ancak Avast internet sitesinde bu tarayıcı için özel bir mağaza oluşturulduğu ifade ediliyor. Bu mağazada yüzlerce ücretli ve ücretsiz eklenti bulunacak. Şu anlık yapım aşamasında ve yakın zamanda mağazası aktif hale gelecektir.

Flash Tabanlı Uygulamalar

Avast SafeZone Flash tabanlı uygulamalarda ise maalesef biraz zayıf. Aynı zamanda videolarda da bazı kasmalara neden olabiliyor. Fakat tarayıcı üzerinde çok sekme açmazsanız görüntüleri biraz daha akıcı algılayabilmeniz mümkün.

Kullanışlı Bir Tarayıcı Mı?

Bir tarayıcıda en önemli unsurlardan birisi kullanışlı olmasıdır. Avast SafeZone bu hususta oldukça başarılı ve aynı zamanda akıllı bir tarayıcı. Mesela tarayıcı üzerinde çok fazla sekme var ise sadece sizin bulunduğunuz sekmeye yoğunlaşıyor. Sekmeden sekmeye geçiş yapmadığınız sürece ne kadar çok sekme açık olursa olsun diğer sekmeler devre dışı oluyor ve haliyle sisteminizi yormuyor. Çökme problemleri ile de karşılaşmıyorsunuz.

Bir sekmede iken başka bir sekmeyi kolayca kapatabiliyorsunuz. Bir yazıyı seçtiğinizde otomatik olarak kopyalama alanı çıkıyor yani sağ tık yapmadan rahatlıkla kopyalayabiliyorsunuz. Aynı zamanda uygulama üzerinde izlediğiniz videoları rahatlıkla indirebiliyorsunuz.

SONUÇ

Verdiğimiz puan : 7.5 / 10

Avast SafeZone Browser bizden geçerli bir puan almayı başarıyor. Ancak eklentilerinin azlığı, videolardaki ve Flash tabanlı uygulamalardaki hantallığı sebebiyle puanını biraz kırdık.

Cevap bırakın