Bad Sector Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda bad sector hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyor, bad sector ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Hard diskler sektör ismi verilen bölümlerden oluşmakta olup yazılan bilgiler bu bölümler üzerine işlenmektedir ancak bazen bu bölümler zarar görür. Zarar bazı durumlarda geçici bazı durumlarda ise kalıcı olup, geçici zararlar kolay düzeltilebiliyor ancak kalıcı hasar durumlarında veri çoğu kez kurtarılamıyor.

Bad sector hatası genelde donanımsal bir hatadır. Yazılım ile düzeltilmesi veya onarılması bu nedenle çoğu kez mümkün olmamaktadır.  Bad sector hatasına pek çok unsur sebep olmakta olup bunlar arasından özellikle öne çıkan etkenler bulunmaktadır. Hard disk çalışma sıcaklığı 50 derecenin üzerinde olması, harddiskin aşırı nemli bir ortamda çalışması, disk üzerinde oksitlenme veya aşınma yaşanması, diskin çalışır vaziyetteyken sarsılması ve düşürülmesi gibi nedenler hard diskte bad sector problemi meydana getirebilmektedir.

Bad sector eskiden üretim aşamasında meydana gelen sorunlardan da kaynaklanıyordu. Aslına bakarsanız bu hala mevcut ancak çok ender gerçekleşiyor. Yine de kalitesiz markaların hard diskleri tercih edildiğinde üretim kaynaklı bad sector sorunlarıyla karşılaşma ihtimaliniz hala azımsanmayacak seviyede. Bu bağlamda kullanıcının hard disk seçimi yaparken dayanıklılık konusunda başarılı , bad sector konusunda kötü bir nota sahip olmayan markaların ürünlerine gitmesi gerekiyor.

Cevap bırakın