Baldur’s Gate 3 Karmik Zar Hakkında Bilgiler

Yeni içeriğimizde Baldur’s Gate 3 video oyunundaki karmik zar terimine ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte karmik zar ile ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlar…

Zar sisteminin masaüstü rol yapma oyunları için adeta bir vazgeçilmez olduğu bilinmektedir. Baldur’s Gate oyunları ise Dungeon and Dragons oyununu temel alır ve zar sistemi, Baldur’s Gate 3 video oyununun da temelini oluşturmakta olan bir unsurdur.

Baldur’s Gate 3 oyununda gerek birinin gözünü korkutabilmek gerekse birini konuşma esnasında ikna edebilmek için sizin haberiniz olmaksızın bu zarlar atılmaktadır. Savaşta iken yapmış olduğunuz her saldırı da bu zar sistemine dayanır. Ancak oyunda bulunan bir ayar ile bu sistem tamamen etkilenir. Oyunun yapımcısı, Karmik Zar hususunda “Karmik zar çoğunlukla rastgele sonuçlar vermekle birlikte başarısız zar serilerine izin vermez” açıklamasında bulunmuştur.

Baldur’s Gate 3 oyununda yer alan karmik zar sisteminin temel amacı oyunda iyi ve kötü olan zarları dengelemektir. Bu ilk başta Türkçe açıklamasını okuduğunuz zaman iyi bir şey gibi gözüküyor olsada aslında sinir bozucu bir hale gelmektedir. Çünkü mesela arka arkaya çok sandık açtığınız zaman bir süre sonra hep aynı zarı atmaya başlamaktasınız ve bunun sebebinin de yine karmik zar sistemi olduğunu belirtelim. Zar skinini değiştirmek için ise oyunda zar atma ekranı geldiği zaman ekranın sol alt kısmında yer alan butonu kullanıp sahip olduğunuz zar skinlerinden birini kullanabilmektesiniz.

Cevap bırakın