Baskı Balata Durumunu Kontrol Etme Yöntemleri

 Bu içeriğimizde baskı balataya değiniyor, baskı balatanın durumunu kontrol etmek için başvurulabilecek test yöntemlerinden bahsediyoruz.

Manuel şanzımanı bulunan araçlarda baskı balatanın durumu sanayi ustaları veya yetili servisler tarafından yapılan inceleme ile tespit edilebilmekte olup, usta şoförler de çeşitli birkaç yöntemden yararlanarak aracın baskı balatasının ne durumda olduğunu kontrol edebilir. Bu hususta kullanıcının yararlanabileceği bazı test etme yöntemleri vardır.

Vites ile test

Baskı balatayı kontrol etmenin kolay yollarından biri vites kullanarak test etmek olup, bunun için aracı güvenli ve düz bir yere çekin ve el frenini sonuna kadar çekin. Sonra da aracı çalıştırıp debriyaj pedalına tamamen basarak aracı birinci vitese alın. Ayağınızı yavaşça debriyajdan çekerken gaz pedalına hiç dokunmayın. Eğer araç kavrama yapar ve ileriye doğru gitmeye çalışırsa baskı balata bir sorun yok demektir. Ancak kavrama yapıyor ve motorda titreme oluşuyorsa baskı balatanın ömrü tamamlanmış olabilir.

İkinci Yöntem:

Aracı sürerken baskı balatayı kontrol edebilmek için aracın motorunu çalıştırıp el frenini sonuna kadar çekin. Sonra da debriyaja tam basıp şanzımanı 3. Veya 4. Vitese alın. Gaz pedalına basıp motor gücü arttığında debriyajı hafifçe bırakın. Bu sırada motor devri düşmekte ve aracınız stop etme derecesine gelmekte ise balatalar sağlamdır. Fakat motor devri düşmez ve stop etmez ise baskı balatada bir sorun olabilir.

Cevap bırakın