Beklenen WhatsApp Güncellemesi Yayınlandı

En çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, son günlerde güncelleme haberleriyle gündeme geliyor. Özellikle mesajı geri çağır gibi ayrıcalıklarıyla adından söz ettiren uygulama, merakla beklenen ilk güncellemesini yayınladı. Henüz beta sürümü olarak yayınlanmış olsa da kısa süre sonra herkes tarafından kullanılabilir olacak olan yeni güncellemenin getireceği özelliklerde netlik kazanmış oldu. Beta sürümüyle beraber ortaya çıkan yeni özellikler neler? WhatsApp kullanıcılara nasıl ayrıcalıklar sunacak? Sürüm notlarına göre bakalım.

WhatsApp Tüm Yeni Özellikler

Arama Formatı Değişiyor: WhatsApp güncellemesi sonrasında arama formatında değişiklikler olduğunu görmekteyiz. Yeni sistem sayesinde kullanıcılar arama geldiğinde sağa doğru kaydırma yapmak yerine yukarı doğru kaydırma yapacak. Hem görsel olarak daha iyi bir ekran söz konusu hem de daha işlevsel arama menüsü kullanıma girmiş oldu.

Dosya Gönderimi için Yeni Format Destekleri: İlk olarak uygulamanın dosya gönderimlerinde çok daha başarılı bir sisteme geçiş yaptığını belirtelim. Yeni sistem sayesinde kullanıcıların sadece .doc, .pdf, .xlsx gibi dosya formatları göndermeleri sağlanmayacak. Buna ek olarak artık kullanıcılar her türden dosya gönderimi yapabilecekler. Video formatlarından exe formatlarına kadar destek sağlanabilecek. Tabi gönderim sınırının olduğunu da eklemek gerekiyor. iOS kullanıcıları biraz daha şanslı ve 120 MB gönderim sınırını kullanabilecek. Android kullanıcıları içinse ayrılan bölüm 100 MB dosya gönderimine izin veriyor. Üzeri boyutlarda gönderime izin verilmeyecek. İleri de bu sınırın arttırılıp arttırılmayacağını söylemek şimdilik oldukça zor.

WhatsApp

Medya Paylaşım Gruplandırma: Yeni özellikle beraber sohbet sırasında gönderilen fotoğraflara da bir düzenleme geliyor. Kullanıcıların sohbet sırasında birden fazla dosya gönderimi yapması gerekirse, bu durumda kullanıcılar fotoğrafları tek tek değil toplu olarak gönderebilecek. Bunun için ekstra bir işleme gerek kalmayacak. Fotoğraflar gruplanarak gönderilebildiği için sohbet ekranı karmaşık bir hal almayacak. Ayrıca gruplandırılmış olan fotoğrafların içerisinde kaç resim olduğu üzerinde yer alan rakamlarla da gösterilebilecek.

Şimdilik sadece beta sürümde ortaya çıkan bu yeniliklerin beta kullanıcıları için yayınlandığını belirterek, yeni sürümün herkese açık kararlı versiyonunun da çok kısa bir süre içerisinde yayınlanacağını ekleyelim.

Cevap bırakın