Bellek Sıralaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bellek sıralaması kavramı ilk kez JEDEC tarafından kullanılmış olup günümüzde sektörde bir standart haline gelmiş bir kavramdır. Peki nedir bu bellek sıralaması? Haydi bir bakalım.

Bellek sıralaması kavramı bellek yongalarının bir kısmı veyahut tümü kullanılarak elde edilen veri bloğudur. 64 Bit genişliğinde bir veri bloğu olduğunu belirtmek gerekiyor. Hata düzeltme Kodunu destekleyen sistemlerde ise 72 bit genişliği gözlenir yani ek 8 bit daha eklenmesi söz konusudur.

Hedef bir modülde bulunan bellek kümelerinin sayısının bir bileşen veya bellek yongası üzerindeki bellek kümelerinin sayısından ayırt etmek ve bellek sıralaması kavramı bütün bellek modülü türleri ve form faktörlerine uygulanmakta olup genel itibariyle barındığı fazla bellek miktarı sebebiyle öncelikli olarak sunucu platformlarında önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bellek modülünün nasıl tasarlandığıyla ilgili olarak 64 bit genişliğindeki veri alanların bir , iki veya dört blok bulunabilmekte olup bu durumda tek sıralamalı, çift sıralamlaarı ve dört sıralamaları olarak isimlendirilmekte ve bu husus bellek modülü etiketlerinin 1Rx4 veya 2Rx4, 2Rx8 veya benzeri ile belirtilmesi ile sonuçlanmakta. x4 ve x8 bellek bileşenlerindeki veya yongadaki kümeleri sayısını ifade etmektedir. Bellek yongalarının nasıl tasarlandığı ile ilişkili olarak tek sıralı, çift sıralı veyahut dört sıralı olması PCB tasarımından bağımsız olur. Çift veyahut dörtlü sıralamaya sahip olan modül, tek modülde çift veya dört DRAM modülünün birleştirilmesi gibi kabul edilebilir.

Daha yüksek sıralamaya sahip modüller için en önemli dezavantajlardan biri bazen sunucuların ne kadar sıralamayı ele alabileceği konusunda bir sınırın oluşmasıdır. Mesela dört bellek yuvalı bir sunucu sekiz bellek sıralamasıyla sınırlandırılmış olabilir. Sıralama ve limitler hususunda kendi sisteminizde kullanmak üzere üreticinin talimatlarını okumak da fayda sağlayacaktır.

Cevap bırakın