Bilgisayar Portu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni içeriğimizde bilgisayar ağı için bir köprü görevi gören Port ile ilgili olarak bazı bilgiler vereceğiz. İşte Port ile alakalı bilinmesi gerekenler…


Port sözcünün sözlük anlamı Liman olup bilgisayar dünyasında yaygın olan bir terimdir. Tüm bilgisayarların birbiriyle iletişim halinde olabilmesi amacıyla IP adresleri bulunmakta olup IP adresleri portlara bölünür ve sanal veri yolu oluşturur. Aynı anda birden fazla işlemi yapabilmek için 0’dan başlayan ve 65535’e kadar değerlere bölünen port, bilgisayarlar arasındaki veri alışverişinin son derece önemli bir üyesidir.


Port temelde iki farklı terimle görünür: Bunlar TCP ve UDP olmaktadır. TCP, Amerikan Savunma Bakanlığınca geliştirilen bir protokol olup bilgisayarların temel iletişiminin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesine dayanır. UDP ise TCP’nin bir alternatifi olarak kabul edilir ancak TCP’den de daha hızlıdır. Ses, video göndermede kullanılan UDP, TCP’nin veri bütünlüğünden ve kimlik doğrulamasından sorumlu olduğu için daha hızlıdır.

Bilgisayarda yer alan her yazılım belli numaradaki portu kullanmakta olup böylece kullanıcılar bir yandan internet sitesini ziyaret ederken bir yandan da mail okuyabilir. Bilgisayarlardaki veri alışverişi portlar aracılığıyla gerçekleştirilmekte olup portlar IP’ler arası bir kapı görevi görür. Sözcük anlamı Liman yerine de Kapı, Köprü gibi terimlere daha uygun bir sözcük olan Port, hemen hemen her bilgisayar kullanıcısının bir yerlerde kulağına gelen bir sözcüktür.


Port Yönlendirme


Bir bilgisayarın ve cihazın IPX’sinde yapılan veri alışverişini durdurup başka bir yöne çevirmeye port yönlendirme adı verilir. IP adresini korumak için de kullanılabilecek bir yöntemdir.


Port yönlendirmenin Uzak Port Yönlendirme, Dinamik Port Yönlendirme ve Yerel Port Yönlendirme olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Yerel port yönlendirme kullanıcılar için en güvenli yönlendirme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar bu tüneli kullanıp bazı internet sayfalarını engelleyen güvenlik duvarlarını geçebilir. Dinamik port yönlendirme de yerel yönlendirme yönteminin aksine az tercih edilen yönlendirme türüdür. Güvenlik duvarı engelini aşmanın yollarından biridir.

Cevap bırakın