Bilgisayarı Uzun Süre Açık Bırakmanın Başlıca Zararları

Eğer bilgisayarınızı uzun süre açık bırakıyorsanız, özellikle de bilgisayar başında olmadığınız zamanlarda da açık kalıyorsa bu içeriğimizi bir incelemenizde yarar var.

Kişisel bilgisayarınızın başında olmadığınız zamanlarda cihazınızda neler oluyor? Uzun süre bilgisayarı açık bırakmak zararlı mıdır? Sorularına yanıt olacak güzel bir makale hazırladık. Madde halinde neden bilgisayarınızı uzun süre açık bırakmamanız gerektiğini anlatacağız.

1.Donanımların Ömrü

Bilgisayar açık kaldığı sürece donanımlarınız yine çalışmaya devam eder. Fanlar, grafik kartı, işlemci ve benzeri aygıtlar yine o an ekranda olan uygulama ve arka planda çalışan uygulamalara bağlı olarak belli bir efor harcayacaktır. Bu da siz bilgisayarın başında olmadığında da donanımlarınızın dinlenmediğini, giderek güçsüzleştiklerini gösteriyor.Kullanım ömürlerini bu şekilde azaltmamalısınız.

2.Memory Leak

Bilgisayarı uyku moduna alıyorsanız ve o  şekilde uzun süre bırakıyorsanız Memory Leake davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Ürün uyku modunda olsa dahi cihaz elektrik harcamayı bir miktarda sürdürür ve bilgisayarın donanımları da çalışmaya devam eder. Uygulamalar da arka planda çalışır ve uygulamaların hafızası uyku aşamasında salınmaz. Bu yüzden sistemde zamanla yavaşlamalar meydana gelecek, uygulamalar kendi kendine çökecektir.

3.İnternet Bağlantısı

Eğer Wi-Fi aracılığı ile bağlantı kurmuşsanız bağlantının hata olasılığı da uzun süre açık bırakam nedeniyle artıyor. Uyku moduna almada da  bu durum değişmiyor. Hatta uyku moduna aldıktan sonra Wi-Fi bağlantı çökme riski çok daha fazla artıyor, hıçkırık şeklinde lanse edilen hatalar meydana geliyor.

Genel olarak özetleyecek olursak bilgisayarın başında uzun süre olmadığınızda ne uyku modunda ne de kilitli vaziyette dursun. Bilgisayarı tamamen kapatıp işiniz olduğunda tekrar açın. Bu kullanma kılavuzlarında dahi yazan bir bilgidir.

Öte yandan ani elektrik kesintileri, şimşek çarpması veyahut diğer problemlerden zarar görmemek adına cihazınızı kapattığınızda fişten de çekmenizi öneririz.

2 Yorumlar

  1. Geldi 12 Şubat 2020
    • Fahri Gün 16 Nisan 2020

Cevap bırakın