Birden Fazla Dosyanın İsmini Aynı Anda Değiştirme Yöntemi

Hazırlamış olduğumuz yeni içeriğimizde bilgisayarınızda klasörlerin, dosyaların ismini aynı anda nasıl değiştirebileceğinize değiniyoruz.


Dosya adlandırılması işlemi esasen oldukça basittir. Windows işletim sisteminde bir dosyayı yeniden adlandırmak için sağ tıklayıp Yeniden Adlandır komutunu vermek ve yeni adını girip Entera basmak yeterli. Ancak birden fazla dosyanın ismini aynı anda değiştirmek de mümkündür. Bunun için ilk olarak dosya isminizi değiştirmek istediğiniz dosyaları seçiniz. Ctrl klavye tuşuna baslı tutup farenizden sol tık yaptığınızda birden fazla dosyayı seçebilirsiniz.


Birden fazla dosyayı seçtikten sonra sağ tıklayıp yeniden adlandır komutu ile yine basit bir şekilde birden fazla dosyaya isim verebilirsiniz. Ancak dosyalar için numaralandırma yapılacağını da belirtelim. Örneğin dosyaya (1) şeklinde numara atanacaktır.


Öte yandan ‘Ben daha farklı bir şey istiyorum’ derseniz o halde yardımcı programları da kullanabilirsiniz. Windows’ta birden fazla dosyayı ayrı ayrı yeniden adlandırmak için kullanılabilecek programlar vardır; Ant Renamer, Bulk Rename Utility, Massive File Renamer, ReNamer bunlara örnek olarak gösterilebilir.


Bu uygulamalar genellikle ücretsiz olup basit bir şekilde kullanılabilir. Eğer Windows dışında bir işletim sistemi için düşünüyürosanız o halde yukarıda da bahsettiğimiz Massive File Renamer programından yararlanabilirsiniz. Söz konusu program hem Linux hem macOS için yaygın olarak kullanılabilir.


Cevap bırakın