Blood Truth İncelemesi

Yeni bir inceleme yazısıyla karşınızdayız. Bu kez Blood & Truth oyununu masaya yatırıyoruz.


Blood & Truth, aksiyon ve FPS türlerinde bir oyun olup, özellikle güçlü aksiyon öğeleriyle dikkat çekmekte.


SIE London Studio tarafından geliştirilen oyunun yayıncılığını ise Sony üstlendi. Oyun PlayStation 4 platformu için çıktı. Tekli oyuncu moduyla ön plana çıkan oyunun çoklu oyuncu desteği bulunmamakta.


Oyun VR ile oynanabilmekte olup VR ile neler yapılabileceğini ortaya koymayı başarıyor. Sıradan bir VR deneyimi beklerken çok daha iyi bir VR deneyimi ile karşılaşıyorsunuz.


Oyun Londra’da geçiyor ve eski bir İngiliz askerini canlandırmaktayız. İngiltere istihbaratıyla birlikte bazı kötü adamlara karşı mücadele veriyoruz. Hikaye konusunda biraz klişe olduğunu söylemek mümkün fakat VR ve aksiyon konularındaki başarısı sizi hikayeyi de keyifli bir şekilde oynamaya teşvik ediyor.


Blood & Truth oyuncuyu her bölüm sonrasında güvenli alana götürüyor ve bu alanda bazı hazırlıklar yapmasını sağlıyor. Saklama bölgelerinde atış denemeleri yapabilir, farklı silahları tecrübe edebilirsiniz. Oyunda yeni silahlar silah parçaları biriktirilerek açılabiliyor. Silah parçalarını elde etmek için ise materyaller toplamanız gerekiyor. Parçaları tamamlayıp gerçekleştirebiliyorsunuz.Oyun içerisinde silahlarınızı özelleştirebiliyor, böylece daha başarılı bir hale gelmeye başlıyorsunuz.


Oyunda VR deneyimi yaşamak için PSVR ve iki adet Move kolu yeterli oluyor. Güçlü grafiklere sahip olması, animasyonlarının, ara sahnelerinin iddiası gerçekten de iyi bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Örneğin konuşmalar esnasında karşınızdaki kişinin mimiklerini görebiliyor, kaliteli grafikleri hissedebiliyorsunuz. Bu da özellikle oyunların gerçekçi olmasını seven oyuncuların bir hayli hoşuna gidecektir.


VR deneyimi ve aksiyon oldukça iyi olsada oyunu move ile oynadığınız için oyunda bulunan silahı VR seviyesinde iyi hissedebilmeniz söz konusu değil ve hedef almaya çalışırken biraz aşağıya eğik tutmak zorunda kalmaktasınız. Bu da özellikle oyunu uzun süre boyunca oynamaya çalıştığınızda can sıkıcı olabiliyor. Öte yandan VR araçlarıyla bomba kurabilir, tamir yapabilir ve kilit açabilirsiniz.


Oyundaki güzel özelliklerden biri de Max Payne serilerinde olduğu gibi zamanı yavaşlatma. Bu özellik oyuna ayrı bir keyif kazandırıyor. Özellikle aksiyon temasının çok yoğun olduğu düşünüldüğünde oyunun keyfi daha da artıyor.


Her ne kadar VR deneyimini iyi hissettiren eğlenceli bir oyun olsada özellikle kontroller tarafında bazı problemleri de yok değil. Grafikleri de çok iyi olmasına karşın hareketler sırasında mideniz bulanabiliyor. Bu aslında kişiye bağlı bir olay olsada genel kanı oyunda görsel açıdan bulanık hareket halinde midenizin bulandığı. Bu aslına bakarsanız pek çok VR oyununda mevcut.


Blood & Truth yapımında gözle görülür derecede FPS sorunları bulunmuyor yani ani FPS düşüşü yaşamamaktasınız. Optimizasyon konusunda başarılı olduğu söylenebilir.


Oyun genel anlamda VR deneyimini çok iyi bir şekilde yaşatan, güçlü grafiklere sahip kaliteli bir aksiyon oyunu. Denemeyenlerin muhakkak denemesini tavsiye ediyoruz.


Cevap bırakın