BMW 45.000’den Fazla Otomobili Geri Çağırdı

Alman devi BMW Grup’un alıcılarına sunduğu sağlamlık, modern ve şık tasarım, sağladığı konfor önemli standartlarını oluşturur. Özellikle sağlamlıktan ödün vermek istemeyen alıcıların ilk seçenekleri arasında BMW otomobiller mutlaka vardır. Buna karşın, BMW Grup’un yaptığı açıklama, alıcıların kafasında kuşkusuz,  soru işaretlerine sebep olmuştur. 2005-2008 arasında 7 serisi ve B7 Alpina modellerindeki 45.000’den fazla aracın geri çağrılması, BMW otomobil üretimi sırasında bir dönem oluşan güvenlik açığını gözler önüne sermiştir. Söz konusu araçların hareket halindeyken, yoldan veya araç içi kullanımdan kaynaklanan herhangi bir sebeple kapılarının açılabileceği bildirilmiştir. Bu durumun ciddi bir sorun oluşturması yetkilileri endişelendirmiştir. Kullanıcılar için yaralanma riski hatta hayati risk taşıyan bu güvenlik eksiğinin nasıl olduğuyla ilgili BMW Grup yetkililerinden bir açıklama bekleniyor. Söz konusu sorun şu an sadece Amerika’daki BMW 7 serisi ve B7 Alpina modelleri için geçerli.

Dev Alman otomobil üreticileri son yıllarda oldukça sıkıntılı zamanlar geçiriyorlar. Wolkswagen yaşadığı emisyon ölçümü ile ilgili skandalın etkilerinden ve aldığı  para cezasının şokundan tam kurtulamadan, Mercedes-Benz benzer bir emisyon soruşturmasıyla karşı karşıya kaldı. Ve şimdi de bir diğer Alman devi olan BMW Grup başka bir sıkıntıyla yüzleşiyor. Yaklaşık 10 yıl önce üretilen 7 serisi ve B7 Alpina model, sayısı 45.000’i geçkin aracını geri çağırdı.

Aracın uzun süre kullanımı sonucunda, kapıların aniden açılabilme ihtimalinin oluştuğunu belirten BMW Grup sözcüleri, henüz böyle bir kazanın olmadığını fakat yine de kullanıcılarını böyle bir riske atmak istemedikleri için bu çağrıyı yaptıklarını belirtti. Diğer taraftan BMW Grup bu sorunun nasıl çözüleceği ve neden oluştuğuyla ilgili bilgi vermedi.

Yapılan açıklamada, söz konusu geri çağırmanın, 2005-2008 yılları arasında üretilen B7 Alpina,760İ, 760Lİ, 750İ, 745Lİ ve 745İ modelleri için geçerli olduğu belirtildi. Alman otomobil üreticisi, şimdilik Amerika’daki araçlarını geri çağırdığını, diğer ülkelerdeki araçlarla ilgili henüz bir bilgiye ulaşmadıklarını belirtti. Bunun yanı sıra sorunun neden olduğuyla ilgili bir bilgi de henüz verilmedi.

Cevap bırakın