Borderlands 3 İncelemesi

Yeni içeriğimizde Borderlands 3 oyununu masaya yatırıyor, oyuna ilişkin detaylara değiniyoruz. İşte yaptığımız inceleme!


Borderlands 3 oyunu Gearbox Software tarafından geliştirildi ve 2K Games tarafından yayınlandı. Çoklu oyuncu desteği bulunan yapım PC , PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirdi.


Borderlands serisi bu zamana kadar özellikle kendisine has çizim tarzıyla, tasarım tipleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Borderlands 3 oyunu da bu evren içerisine yeni bir soluk kazandırmak adına piyasaya sürülmüştü. Seri, Borderlands 3 ile birlikte final perdesini çekti.


Genelde kıyamet sonrası temalı oyunlarda kasvetli, dramatik bir yapı olur ancak Borderlands oyunlarında esprili bir hava kullanılması dikkat çekiyor. Borderlands 3 oyunu Pandora gezegenindeki serüvenleri devam ettirmekte olup oyun gerek ana hikaye gerekse yan görevler bakımından akıcı, güzel bir hikaye anlatımını karşımıza çıkarıyor. Ancak yan görevlerin yapı itibariyle tam anlamıyla yenilikçi olmadığını ve bunun eleştirilecek bir unsur olduğunu söyleyelim. Oyunun hikaye konusunda ilk oyundan çok fazla uzaklaşmaması yani temellerini unutmaması, Borderlands düzeninden memnun olan oyuncular için artı bir husus.


Oyunda 4 kişiye kadar çevrimiçi ve lokal co-op desteği bulunuyor. Açıkk dünya unsurlarına sahip olsada açık dünya unsurlarının pek yeterli seviyede olmadığını belirtelim. Çünkü genellikle haritanın bölgelerinde aynı detaylar kullanılmış.


Oynanış


Oynanış tarafında çatışma mekanikleri hususunda beklentileri karşılayan geliştirici, aynı zamanda silah tasarımları ve diğer unsurlar bakımından da oyuncudan tam not almayı başarıyor. Araçlar çatışmalarda artık daha etkili ve kişiselleştirme konusu daha fazla detaya sahip. Bu unsurlar da oyuncuların oyun zevkini arttıracaktır.

Oyunda bazı performans sorunlarının bulunduğunu üzülerek belirtelim. PlayStation 4 Pro platformunda ani FPS düşüşleri ve kaplamaların geç yüklenmesi gibi oyuncuyu rahatsız edebilecek iki ana sorun bulunuyor. Lokal co-op modunda bu sıkıntılar daha da artıyor ve bu durum oyuncuları rahatsız ediyor.


Sonuç


Oyun genel itibariyle gerek mekanikleri gerek hikaye anlatımı ile oldukça başarılı ancak bazı teknik sorunlarının bulunduğunu, eski oyunlara nazaran çok fazla yenilik bulunmadığını bazı eksiklikleri olarak belirtebiliriz.

Cevap bırakın